Wiele firm na całym świecie zaczyna się interesować technologią blockchain i jej zastosowaniem w różnych sektorach gospodarki. Architektura ta zabezpiecza dane i dodaje im transparentności, co w dzisiejszym świecie codziennych międzynarodowych transakcji i procesów zawierających wrażliwe dane, jest niezwykle cenne. Blockchain w ostatnim czasie z technologii niszowej stał się technologią rozpoznawalną w mainstreamie, co wpływa na zainteresowanie zarówno inwestorów, jak i użytkowników. Ale czym właściwie jest blockchain i co sprawia, że jest tak chętnie wprowadzany do różnych biznesów?

Narodziny technologii blockchain

Blockchain (ang. łańcuch bloków) to technologia oparta na zdecentralizowanych danych, która umożliwia ich przechowywanie w sposób chroniony przed manipulacją i modyfikacją. Jest to specyficzny rodzaj cyfrowego zapisu, który składa się z bloków informacji. Zawierają one zestaw transakcji lub danych. Każdy nowy blok jest dodawany do łańcucha bloków w taki sposób, że utworzenie zmiany w poprzednich staje się niemożliwe – modyfikacja danych zawartych w bloku, który stał się już częścią łańcucha, zmieniłaby jego kryptograficzny hasz, który zawarty został w sąsiednim bloku, dlatego też architektura blockchain cechuje się niezmiennością. Ze względu na brak możliwości modyfikacji, blockchain uznawany jest za technologię zapewniająca bezpieczeństwo zapisanych danych.

Po raz pierwszy architektura blockchain została opisana w 1991 roku przez Stuarta Habera i W. Scotta Stornetta i dotyczyła oznaczania dokumentów znacznikami czasowymi. Następnie Stefan Konst opublikował koncepcję rozproszonej księgi transakcji opracowaną w celu umożliwienia dostępu do danych finansowych zaufania publicznego, a głównym założeniem był fakt, że każdy powiernik księgi jest niezależny od innych.

Blockchain, jako technologia będąca podstawą dla istnienia kryptowalut, jest pojęciem, które zyskało popularność w okresie globalnego kryzysu gospodarczego w 2008 roku. Wówczas w sieci został opublikowany manifest Satoshi Nakamoto zatytułowany “Bitcoin: Elektroniczny system pieniężny oparty na sieci peer-to-peer”. Osoba, która kryje się za tym pseudonimem jest powszechnie uznawana za twórcę nie tylko pierwszej nowoczesnej kryptowaluty, ale również architektury blockchain.

Blockchain nierozerwalnie związany jest z branżą IT oraz ze światem finansów. Pełni rolę rejestrów transakcji, które wyróżnia to, że są bezpieczne, niezmienne i transparentne. Technologia ta ma potencjał modernizacji wielu dziedzin, wprowadzając większą przejrzystość, bezpieczeństwo i efektywność w różnych obszarach życia społecznego i gospodarczego.

Blockchain w różnych branżach

Blockchain odgrywa ważną rolę w wielu sektorach, zapewniając innowacyjne rozwiązania i przynosząc liczne korzyści. W sektorze łańcucha dostaw, technologia ta daje przejrzystość i niezmienność. Eliminuje tym samym np. możliwość dodawania nieuzasadnionych kosztów przez pośredników i umożliwia identyfikację ewentualnych wadliwych produktów. W administracji rządowej blockchain zapewnia bezpieczeństwo sieci dla różnych usług elektronicznych, integrując dane z systemów i zapobiegając ewentualnym próbom korupcji. W sektorze bankowości, blockchain usprawnia systemy finansowe, natomiast w ochronie zdrowia gwarantuje integralność dokumentacji medycznej oraz bezpieczną wymianę danych między dostawcami. Ponadto, w sektorze ubezpieczeniowym, blockchain odpowiada za bezpieczeństwo i przejrzystość danych, umożliwiając wymianę informacji między różnymi podmiotami bez ryzyka ich ujawnienia. Wdrożenie systemów opartych na technologii blockchain może przyczynić się do zmniejszenia kosztów operacyjnych i zwiększenia wydajności, co wynika z tego, że w trakcie procesów uwierzytelniania czy weryfikowania nie są potrzebni pośrednicy. Za całą procedurę odpowiada łańcuch bloków, który zapewnia automatyzację i niezmienność.

Blockchain jest najczęściej postrzegany jako technologia umożliwiająca obsługę walut cyfrowych. Dzięki niemu powstały kryptowaluty, takie jak Bitcoin. Te z kolei mają przełożenie np. na sektor gamingowy. Powstają gry oparte na technologii blockchain, dzięki czemu gracze zyskują dodatkowe korzyści z posiadania cyfrowych przedmiotów. Artefakty, elementy ekwipunku oraz części świata gry mogą być zbywane za realne aktywa i wymieniane pomiędzy graczami.

Wraz z postępem technologicznym przyzwyczajamy się do tego, że pewne procesy chcemy przeprowadzić szybko, bezpiecznie i online. Są to często aktywności, które wymagają uwierzytelnienia. Wzrasta więc popyt na rozwiązania, które zapewnią nam zintegrowane systemy danych i elektroniczne poświadczenia oraz dostęp do wielu informacji poufnych z poziomu naszego komputera. Wobec tego można założyć, że popyt na blockchain będzie wzrastać, ponieważ technologia ta skraca użytkownikom wiele ścieżek i pozwala zaoszczędzić czas nie tylko tym, którzy z niej korzystają, lecz także firmom, które wprowadzają ją do swoich działań. Technologia ta jest wartościowa dla tych, którzy w swoim biznesie potrzebują wydajności, bezpieczeństwa danych i ich transparentności.