W fundusz Inovo Venture Partners zainwestowały najbardziej znane postacie polskiej sceny startupowej, m.in. Stefan Batory (Booksy), Tomasz Nowiński (Travelist), Marcin Tchórzewski (Coders Lab), Krzysztof Dębowski (SARE, Senuto), Jakub Górski i Maciej Grzonkowski (Cubiware). Oprócz nich inwestorami w fundusz są przedsiębiorcy, którzy tworzyli największe polskie firmy warte łącznie ponad 2 mld zł oraz zagraniczne Family Offices. Fundusz nadal prowadzi rozmowy z potencjalnymi inwestorami.

Zespół Inovo ma za sobą sukcesy inwestycyjne takich marek jak Brand24 i ECC Games, czy Booksy, które zebrało największą rundę finansowania wśród polskich startupów w 2018 roku w wysokości 13 mln dolarów.

Celem Inovo są inwestycje w firmy na etapie serii A (wartość  finansowania w ramach rund A wynosi od 4 do 20 mln zł). Fundusz szuka spółek z globalnym potencjałem i chce przeprowadzić 15 transakcji w ciągu najbliższych 5 lat. Choć na polskim rynku podejmuje się stosunkowo niewiele inwestycji VC w porównaniu do obecnego PKB – wynik ten jest 5-krotnie niższy niż w Europie, to na etapie seed firmy mają już większy wybór. Środki można pozyskać m.in z NCBR, PFR. Niestety, sam moment skalowania marki jest niezwykle krytyczny dlatego Inovo będzie skupiać się właśnie na tym etapie.

– Od kilkunastu lat jestem blisko związany z start-upami oraz funduszami VC w Polsce. Inovo Venture Partners ma wizję zbudowania funduszu działającego na najwyższym światowym poziomie i koncentrującego się na wspieraniu lokalnych firm w międzynarodowym rozwoju. Mam nadzieje, że moje doświadczenia w budowie i skalowaniu biznesów technologicznych w regionie będzie cenne dla spółek z portfela inwestycyjnego Inovo. Szybkie zwiększanie skali biznesu to największe wyzwanie dla większości start-upów w Polsce– komentuje Damian Zapłata, venture partner w funduszu.

Sklep internetowy z okularami i wirtualną przymierzalnią

Inovo Ventures Partners ma już za sobą pierwszą inwestycję w startup Eyerim – sklep internetowy oferujący ekskluzywne okulary korekcyjne, przeciwsłoneczne i sportowe, oprawki oraz akcesoria. Firma działa na 12 rynkach w regionie CEE (Europa Środkowa i Wschodnia). Jednym z najpopularniejszych rozwiązań Eyerim jest wirtualna przymierzalnia, która ułatwia użytkownikom dobranie odpowiedniego kształtu oprawek oraz wysuwa propozycje spośród dostępnych na stronie. Całkowity nowy kapitał spółki wynosi 1,5 mln euro, gdzie Inovo zapewniło 0,8 mln euro, a 3TS – 0,7 mln euro.

– Na początku istnienia funduszu inwestowaliśmy w spółki zarówno na etapie pomysłu, jak również rozwoju. Okazuje się, że ten drugi wygenerował i nadal przynosi dużo wyższe zwroty. Zaobserwowaliśmy, że ci przedsiębiorcy stanowią dużą grupę i szukają kilkumilionowego wsparcia. Niestety taka kwota dla większości polskich funduszy jest zbyt wysoka, a globalne jeszcze nie są zainteresowane firmami na wczesnym etapie rozwoju. Powstała nisza niesie ze sobą ogromny potencjał. Dokładnie taką spółką jest Eyerim. W Inovo oprócz dokładnej selekcji podejmujemy zaledwie 1 inwestycję rocznie na partnera, aby zapewnić pełnowartościowe wsparcie wybranym spółkom, dodaje Tomasz Swieboda, prezes zarządu Inovo Venture Partners.