W ostatnich dniach do grona banków, które umożliwiają założenie i potwierdzenie PZ w swoich systemach transakcyjnych (PKO BP, Inteligo, PKO S.A., ING Bank Śląski, Millennium) dołączyły dwa kolejne: mBank i BZ WBK. To oznacza, że według danych z I kw. 2017 roku, taką możliwość ma już ponad 24 mln użytkowników bankowości internetowej.

Czytaj także: Przykład z Londynu – tak się z Uberem nie wygra

Prawie 2/3 Polaków może potwierdzić Profil Zaufany bez wychodzenia z domu

Profil Zaufany (eGO) jest darmowym podpisem elektronicznym, dzięki któremu można załatwiać sprawy urzędowe on-line, m.in. złożyć wniosek o świadczenie w programie Rodzina 500+ na nowy okres świadczeniowy, złożyć wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego, sprawdzić stan punktów karnych i wiele innych. Można także korzystać z platformy PUE ZUS.

Kilka tygodni temu resort cyfryzacji podał, że PZ przekroczył magiczną liczbę 1 miliona użytkowników. Jeszcze przed dobiciem do miliona statystyki z poszczególnych banków prezentowały się następująco:

Statystyki Profilu Zaufanego przed dobiciem do miliona użytkowników.

Za pomocą Profilu Zaufanego – a właściwie już eGO, możemy:

  • złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego dla siebie lub dziecka;
  • złożyć wniosek o eKUZ – Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego;
  • zarejestrować działalność gospodarczą;
  • zgłosić sprzedaż samochodu w wydziale komunikacji;
  • sprawdzić swoje dane w Rejestrze Dowodów Osobistych lub w Rejestrze PESEL;
  • złożyć wniosek o świadczenie rodzinne i kartę dużej rodziny;
  • załatwić sprawy związane z ZUS i Urzędem Skarbowym.

Warto też przypomnieć, że Ministerstwo Cyfryzacji zapowiedziało stworzenie mobilnej wersji PZ. Na razie nie wiadomo, kiedy nastąpi wdrożenie, ale pomysłowi na pewno należy przyklasnąć.

eGO goni Facebooka, a przyrost użytkowników notuje większy niż Snapchat. To oczywiście tak pół żartem, pół serio, ale fakty są takie, że w ostatnich miesiącach PZ pozbył się łatki niepraktycznego narzędzia, które często ulegało awariom. Po wydzieleniu go z platformy EPUAP i po udostępnieniu systemów bankowości elektronicznej Profil Zaufany zyskał nowe życie.