Chiński rząd ukarał Alibabę za utrudnianie sprzedawcom działania na konkurencyjnych platformach – donosi BBC. Według agencji AP, chiński rząd uznaje w tym roku za priorytet egzekwowanie prawa antymonopolowego, szczególnie w branży technologicznej. Pod lupą chińskiego rządu znalazł się wcześniej fintech AntGroup, część Grupy Alibaba.

Zmiany dla Alibaby?

Grzywna została nałożona za „wykorzystywanie dominującej pozycji” w celu ograniczenia konkurencji przez sprzedawców detalicznych i utrudnianie „wolnego obrotu” towarami – informuje Państwowy Urząd Regulacji Rynku.

Koncern przewiduje, że zmiany, które będzie musiał wdrożyć, nie wpłyną negatywnie na firmę. Dodaje, że nie prowadzone są wobec niego żadne kolejne dochodzenia dotyczące anty-monopolu. Spekuluje się jednak, że Alibaba jest również badana w kontekście fuzji i przejęć.

W kontekście Alibaba Group warto wspomnieć o przyjętym ostatnio przez rząd pakiecie e-commerce. Zgodnie z nim od 1 lipca na towary spoza Unii Europejskiej zostanie nałożony podatek VAT. Dotyczy to między innymi zakupów na AliExpress.