Partner serwisuVisa dla biznesu

Przemysł kosmiczny


Przemysł kosmiczny to jeden z najbardziej innowacyjnych sektorów gospodarki. Ma on strategiczne znaczenie do rozwoju telekomunikacji. W 2018 roku przemysł kosmiczny wygenerował ok. 350 mld dolarów przychodów. Do 2040 roku kwota ta ulegnie potrojeniu.
Polski satelita już w kosmosie. Misja: "sprzątanie orbity"
December 4, 2018, 2:16 PM

Udało się. Rakieta Falcon 9 należąca do SpaceX, czyli Elona Muska wyniosła na orbitę polskiego miniaturowego satelitę PW-Sat2.

Kosmiczne wzrosty wartości branży satelitarnej
November 29, 2018, 5:38 PM

W 2023 roku światowy rynek usług opartych na obrazowaniu satelitarnym będzie wart ponad 5,2 miliardów dolarów.

Życie na Marsie? Ważne odkrycie NASA
June 8, 2018, 12:56 PM

Amerykańska agencja kosmiczna odnalazła dowody na to, że w przeszłości na Marsie faktycznie mogło istnieć życie.

Narzędzia wydrukowane na polskiej drukarce 3D pomogą w eksploracji Marsa
May 24, 2018, 1:05 PM

Polski startup uczestniczył w symulacji ekspedycji na Marsa kierowanej przez Austriackie Forum Kosmiczne.

Przemysł w kosmosie to kwestia czasu. Wyścig już się rozpoczął
February 22, 2018, 12:05 PM

Przemysł w przestrzeni kosmicznej opuścił sferę marzeń i na naszych oczach staje się rzeczywistością.

Donald Trump sprywatyzuje Międzynarodową Stację Kosmiczną?
February 12, 2018, 11:21 AM

W ostatnich tygodniach temat kosmicznych podróży nie schodzi z pierwszych stron gazet. Zaczęło się oczywiście od startu rakiety Falcon Heavy, a teraz na tapecie jest planowana prywatyzacja Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przez Donalda Trumpa.

Falcon Heavy wystartował. Jest już w drodze na Marsa
February 7, 2018, 11:42 AM

Wczoraj o godzinie 21.45 polskiego czasu rakieta Falcon Heavy wystartowała po raz pierwszy. Było to bardzo ważne wydarzenie dla SpaceX i Elona Muska, ponieważ to właśnie FH ma okazać się kluczowy w planach kolonizacji Marsa. Wraz z rakietą w kosmos został wystrzelony samochód Tesla Roadster - należący do samego Muska.

Falcon Heavy wystartuje już jutro. Loty na Marsa coraz bliżej
February 5, 2018, 11:57 AM

Już jutro po raz pierwszy wystartuje Falcon Heavy – produkcja firmy Elona Muska, SpaceX. Jest to kluczowy moment dla planów kolonizacji Marsa, ponieważ właśnie z tą myślą zbudowano rakietę. Start wielokrotnie przekładano, ale wygląda na to, że tym razem wszystko pójdzie po myśli Muska.

Polacy też chcą podbijać kosmos
December 20, 2017, 11:21 AM

Budowa satelity Intuiton-1 z najbardziej wydajnym na świecie komputerem pokładowym i zaawansowanymi przyrządami do obserwacji Ziemi, zaangażowanie w budowę czwartego polskiego satelity PW-Sat2 oraz stworzenie oprogramowania, które będzie interpretowało dane satelitarne napływające na Ziemię z orbity – to cele FP Space, konsorcjum utworzonego przez trzy śląskie firmy: KP Labs, FP Instruments oraz Future Processing.

Baza na Marsie a dowód osobisty z warstwą elektroniczną
December 18, 2017, 3:00 PM

Do pełnego wdrożenia projektu służącego do cyfrowego legitymowania obywateli potrzeba pogodzenia wielu interesów. Przede wszystkim państwa i obywateli (to nie jest to samo). Nader wszystko należy unikać śmieszności i absurdów. Dążąca do pełnoletności młodzież dzisiaj potrzebuje produktów, którymi może się pochwalić wśród rówieśników z całego świata. Dowód osobisty z warstwą elektroniczną raczej takim produktem nie będzie.

W takich strojach astronauci SpaceX polecą w kosmos
August 24, 2017, 12:02 PM

Wczoraj na Instagramie Elon Musk podzielił się zdjęciem najnowszego stroju kosmicznego SpaceX. To właśnie w takich skafandrach astronauci Muska polecą w kosmos.

Już dziś pełne zaćmienie Słońca w USA. Zobaczcie gdzie je obejrzeć
August 21, 2017, 2:10 PM

Już dzisiaj o godzinie 18 czasu polskiego w USA będzie widoczne pełne zaćmienie Słońca. Największymi szczęśliwcami są mieszkańcy Lincoln City w stanie Oregon, ponieważ to tam około godziny 19.16 lokalnego czasu będzie można podziwiać to zjawisko.

Potężny Falcon Heavy od SpaceX wystartuje już w listopadzie
July 28, 2017, 3:30 PM

Elon Musk zapowiedział, że już w listopadzie wystartuje pierwsza rakieta typu Falcon Heavy, zdolna do przenoszenia wielkich ładunków na orbitę i poza nią. Jest to kolejny krok na drodze do zagospodarowania ziemskiej orbity i kolonizacji Marsa.

SpaceX wystrzelił trzy rakiety w ciągu dwóch tygodni. Loty na Marsa to nie fikcja
July 6, 2017, 11:38 AM

Elon Musk nie ustaje w swoich próbach podboju kosmosu. Jego SpaceX z powodzeniem wystrzelił trzy rakiety typu Falcon 9 w ciągu dwóch tygodni. Dwóm rakietom udało się wylądować na ziemi bez żadnych problemów.

Donald Trump chce podbijać kosmos
April 18, 2017, 3:27 PM

Nowy prezydent USA nie ma zbyt dobrej prasy. Jego kontrowersyjne pomysły spotykały się z protestami opinii publicznej, dlatego część z nich musiał po prostu porzucić. Teraz światło dzienne ujrzała korespondencja pomiędzy administracją Trumpa a NASA – rozmowy dotyczyły eksploatacji zasobów naturalnych kosmosu.

Google Doodle świętuje odkrycie nowych planet w układzie TRAPPIST-1
February 23, 2017, 2:05 PM

Odkąd tylko ludzie posiedli wiedzę jak latać w kosmos, rozpoczęły się marzenia o kolonizacji innych planet. Wciąż zastanawiamy się też, czy jesteśmy jedynymi formami życia we wszechświecie. Wydaje się, że jesteśmy coraz bliżej znalezienia odpowiedzi na to pytanie. Wczoraj NASA ogłosiła odkrycie siedmiu egzoplanet, z których 3 są bardzo podobne do Ziemi.

Falcon 9 od SpaceX znów wystartował. Elon Musk lubi to!
January 16, 2017, 3:16 PM

Dwa dni temu (14 stycznia) o godzinie 9.45 czasu kalifornijskiego, z bazy lotniczej Vanderberg wystartowała rakieta SpaceX – Falcon 9. Był to pierwszy start od września zeszłego roku, kiedy to poprzedni Falcon 9 wybuchł podczas procedury wystrzelenia na orbitę.