Partner serwisuVisa dla biznesu
Oficjalny partner kategoriiVisa dla biznesu

PSD2


PSD 2 (Payment Service Directive 2) - dyrektywa Parlamentu Europejskiego, która reguluje kwestie świadczenia usług płatniczych w obrębie Unii Europejskiej. Dyrektywa PSD2 w Polsce została zaimplementowana ustawą o usługach płatniczych. Nowe prawo przewiduje m.in. otwarcie dostępu do rachunku bankowego (konta) klientów dla tzw. "podmiotów trzecich", którym klient wyda odpowiednie uprawnienia np. logowanie do aplikacji bankowej za pomocą innej aplikacji, która przykładowo - agreguje rachunki za media.
Kolejny bank uruchamia produkcyjne API na standardzie PolishAPI
June 11, 2019, 5:12 PM

Bank Millennium uruchomił produkcyjną wersję interfejsu otwartej bankowości opartej o standard PolishAPI. Co to jest AIS, PIS i CAF?

Polskie firmy przygotowują się do świata otwartej bankowości. Pomoże w tym Mastercard
June 6, 2019, 11:09 AM

Mastercard zaprezentował nowy pakiet Open Banking Solutions, obejmujący rozwiązania tworzące infrastrukturę otwartej bankowości.

PSD2 – banki obawiają się o bezpieczeństwo danych
June 5, 2019, 11:19 PM

Wdrożenie dyrektywy PSD2 jest źródłem obaw wśród banków o bezpieczeństwo danych. Druga sprawa to asymetria dostępu do informacji.

Kolejny bank udostępnia produkcyjne API. Tym razem Santander
June 5, 2019, 10:06 AM

Santander jest już trzecim bankiem działającym w Polsce, który udostępnił produkcyjne API tak zwanym podmiotom trzecim (TPP).

Getin Bank udostępnia produkcyjną wersję API
June 3, 2019, 1:46 PM

Udostępnienie takiego interfejsu to jeden z głównych wymogów dyrektywy PSD2.

BNP Paribas otworzył dostęp do interfejsów API
May 20, 2019, 7:36 PM

Bank BNP Paribas poinformował o udostępnieniu interfejsów API dla zewnętrznych fintechów. Oczywiście pod warunkiem, że spełnią one kryteria nadzoru.

Prawie połowa europejskich banków nie udostępniła testowego API
March 22, 2019, 1:03 PM

Prawie połowa europejskich banków nie wyrobiła się z terminem i nie udostępniła testowego środowiska API. To jeden z najważniejszych wymogów dyrektywy PSD2.

Banki spełniły swój obowiązek. Jest pełna lista bankowych API
March 15, 2019, 2:13 PM

Zgodnie z wymogami unijnej dyrektywy PSD2 banki miały czas do 14 marca na udostępnienie środowiska testowego API. Kto wywiązał się ze swojego obowiązku?

Ważny komunikat dla fintechów. Polecenie zapłaty bez silnego uwierzytelniania
February 25, 2019, 3:57 PM

Transakcje polecenia zapłaty nie będą podlegały pod wymóg silnego uwierzytelniania wynikającego z dyrektywy PSD2.

Kontomatik regulowanym dostawcą usług AIS. Są gotowi na PSD2
December 20, 2018, 1:45 PM

Bank centralny Litwy nadał spółce Kontomatik UAB status Account Information Services Provider (AISP).

Przyszłość PSD2 w oczach Grupy Berlińskiej. Czy już czas na PSD3?
December 8, 2018, 1:41 PM

Grupa Berlińska to międzynarodowa inicjatywa na rzecz promowania bardziej efektywnych i skutecznych rozwiązań w obszarze usług płatniczych.

mBank przygotowuje klientów do PSD2. Czasowo zablokują limit w koncie spóźnialskim kredytobiorcom
December 5, 2018, 4:21 PM

mBank wprowadził zmiany, które mają chronić klientów przed spiralą zadłużenia. Bank może czasowo blokować limit kredytu w koncie i na karcie kredytowej.

PSD2 to wielkie wyzwanie dla banków. Przykład Wielkiej Brytanii
November 19, 2018, 2:19 PM

Do pełnego wejścia w życie dyrektywy PSD2 pozostał już niecały rok. Oczy finansowego świata zwrócone są w stronę Wielkiej Brytanii, która ma już za sobą wdrożenie dyrektywy. Jak wynika z analizy Deloitte, doświadczenia brytyjskie pokazują, że banki muszą być dobrze przygotowane do rewolucji, która ich czeka, a wiele wysiłku powinno zostać włożone w podniesienie świadomości klientów.

API do wymiany walut w sieci? No problem
August 1, 2018, 11:31 AM

Walutomat.pl po raz pierwszy publicznie udostępnił swoje know-how do automatycznej integracji z innymi systemami. Ta znana platforma startuje z otwartym API dla firm, które są zainteresowane wymianą walut, czy automatyzacją rozliczeń w oparciu o przelewy krajowe i zagraniczne.

Jest już nowa wersja Polish API. Zobaczcie co się zmieniło
July 11, 2018, 12:02 PM

Związek Banków Polskich opublikował drugą wersję standardu Polish API. Pojawił się w niej między innymi szczegółowy opis nowej metody uwierzytelniania. Wkrótce do standardu zostaną włączone przelewy z datą przyszłą, paczki przelewów oraz płatności cykliczne.

PSD2 - początki cichej rewolucji. Co się zmieni?
June 27, 2018, 8:15 AM

Dyrektywa PSD2 zaczęła obowiązywać w polskim prawie 19 czerwca, jednak dopiero w przyszłym roku doświadczymy pełni jej możliwości. We wrześniu 2019 roku zaczną obowiązywać regulacyjne standardy techniczne (RTS). Co się zmieni?

Alior Bank gotowy na PSD2. Otworzy platformę Open API
June 15, 2018, 8:36 AM

Podczas konferencji Impact’18 w Krakowie, Alior Bank ogłosił nawiązanie paneuropejskiej współpracy z Raisin, solarisBank i Mastercard.

Polskie banki zostają w tyle. Polish API musi to zmienić
June 14, 2018, 12:00 PM

Za nieco ponad rok w Polsce zacznie obowiązywać unijna dyrektywa PSD2 wraz z regulacyjnymi standardami technicznymi. Nowa rzeczywistość wpłynie zarówno na działalność banków, jak i doświadczenia klientów.

PSD2 wejdzie w życie za dwa tygodnie. Ustawa opublikowana
June 6, 2018, 1:02 PM

Ustawa o zmianie ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw została wczoraj opublikowana w Dzienniku Ustaw. Oznacza to, że unijna dyrektywa PSD2 wejdzie w życie już za dwa tygodnie.

Prezydent podpisał ustawę o PSD2
May 28, 2018, 5:27 PM

Kancelaria Prezydenta RP poinformowała dzisiaj o podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o usługach płatniczych. To ostatni krok na drodze do implementacji dyrektywy PSD2.