Partner serwisuVisa dla biznesu
Oficjalny partner kategoriiVisa dla biznesu

PSD2


PSD 2 (Payment Service Directive 2) - dyrektywa Parlamentu Europejskiego, która reguluje kwestie świadczenia usług płatniczych w obrębie Unii Europejskiej. Dyrektywa PSD2 w Polsce została zaimplementowana ustawą o usługach płatniczych. Nowe prawo przewiduje m.in. otwarcie dostępu do rachunku bankowego (konta) klientów dla tzw. "podmiotów trzecich", którym klient wyda odpowiednie uprawnienia np. logowanie do aplikacji bankowej za pomocą innej aplikacji, która przykładowo - agreguje rachunki za media.
Nie tylko Polska czeka na PSD2. Co dalej z Polish API?
May 24, 2018, 3:51 PM

Związek Banków Polskich wciąż pracuje nad finalną wersją Polish API. Banki są zobowiązane udostępnić interfejs podmiotom trzecim od września 2019 roku. Okazuje się, że przed polską grupą jeszcze dużo pracy.

KFP zaakceptowała poprawki Senatu. PSD2 coraz bliżej
May 9, 2018, 12:01 PM

Wczoraj sejmowa Komisja Finansów Publicznych zaakceptowała poprawki Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw - chodzi o implementacje dyrektywy PSD2.

Kantory internetowe w czasach PSD2. Skorzystają czy stracą?
April 24, 2018, 2:26 PM

Już niedługo do polskiego prawa zaimplementowana zostanie unijna dyrektywa PSD2. Jej główne założenia to umożliwienie fintechom dostępu do rachunków bankowych klientów i wykonywanie w ich imieniu transakcji. Jak to się ma do kantorów internetowych?

Tak może wyglądać zastosowanie PSD2 w praktyce
April 18, 2018, 5:38 PM

Szwedzki startup Tink, który w zeszłym roku pozyskał 14 mln euro finansowania, właśnie uruchomił platformę API, która umożliwia dostęp do danych klientów w bankach. Za jej pośrednictwem świadczone są usługi finansowe dla konsumenta masowego. Tak właśnie może wyglądać PSD2 w praktyce.

Ustawa o usługach płatniczych po trzecim czytaniu (PSD2)
March 22, 2018, 6:20 PM

Dzisiaj po południu Sejm głosował za przyjęciem rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw (druki nr 2225 i 2368). Posłowie głosowali także za „ustawą prezydencką” (druk 2369), która dotyczy sytuacji, gdy nie można otrzymać zwrotu kwoty przelanej na niewłaściwy numer rachunku bankowego.

Ustawa o PSD2 przyjęta przez Komisję Finansów Publicznych
March 21, 2018, 11:55 AM

Nowelizacja ustawy o usługach płatniczych trafiła wczoraj na obrady Komisji Finansów Publicznych. Komisja przyjęła sprawozdanie podkomisji stałej ds. instytucji finansowych i jeszcze dzisiaj nowelizacja ma wrócić do Sejmu na drugie czytanie.

Wiemy coraz więcej o PSD2. Komisja Europejska publikuje RTS-y
March 13, 2018, 2:56 PM

Komisja Europejska opublikowała dziś podpisane regulacyjne standardy techniczne dotyczące dyrektywy PSD2. RTS-y definiują takie zagadnienia jak silne uwierzytelnianie, czy screen scraping, czyli kwestię dostępu do rachunków klienta. Zaczną obowiązywać we wrześniu 2019 roku.

Czy Polacy są gotowi na PSD2? 76% z nas nie chce dzielić się danymi
March 9, 2018, 1:06 PM

76 proc. Polaków nie udostępniłoby informacji o sobie i swoim koncie firmie niebędącej bankiem, 93 proc. nie założyłoby konta w instytucji spoza sektora finansowego, a 77 proc. nigdy nie słyszało o rozwiązaniach, które niosą ze sobą wchodzące w tym roku w życie regulacje PSD2 i RODO - wynika z badania #finanseprzyszlosci przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie Banku Millennium.

Otwarta bankowość to coś więcej niż PSD2
March 9, 2018, 11:06 AM

13 stycznia weszła w życie unijna dyrektywa w sprawie usług płatniczych (Payment Services Directive, PSD2). Na jej mocy banki muszą pozwolić innym firmom na tworzenie oprogramowania, za pomocą którego klienci danego banku uzyskają dostęp do rachunku czy wyślą przelew. Innymi słowy, banki są obecnie zobowiązane do udostępniania swoich danych zewnętrznym podmiotom.

Ustawa implementująca PSD2 trafi do Komisji Finansów Publicznych na początku marca
February 15, 2018, 2:57 PM

Projekt ustawy o usługach płatniczych, która zaimplementuje do polskiego prawa dyrektywę PSD2, trafi na posiedzenie podkomisji sejmowej 1 marca. Posiedzenie Komisji Finansów Publicznych (dokładnie podkomisji stałej ds. instytucji finansowych) planowane jest na godzinę 12.00.

Implementacja PSD2 w toku. Projekt ustawy po pierwszym czytaniu w Sejmie
February 7, 2018, 2:14 PM

Coraz bliżej implementacji unijnej dyrektywy PSD2 - projekt ustawy o usługach płatniczych jest już po pierwszym czytaniu w Sejmie. Teraz trafił do Komisji Finansów Publicznych i będzie procedowany podczas następnego posiedzenia Sejmu, po 27 lutego.

Koniec konsultacji do projektu Polish API
February 2, 2018, 3:23 PM

31 stycznia zakończyły się konsultacje do projektu Polish API, realizowanego przez Związek Banków Polskich. W ciągu najbliższych tygodni ma zostać opublikowany raport, uwzględniający uwagi uczestników rynku.

5 mln Polaków może zmienić bank po PSD2
January 25, 2018, 1:54 PM

W Polsce 5mln klientów banków możemy określić, jako „zakładników oddziałowych”. Oznacza to, że korzystają z usług bankowych za pośrednictwem kanałów tradycyjnych, a woleliby korzystać z usług internetowych i mobilnych.

Ta firma pomoże dostosować model biznesowy do PSD2
January 24, 2018, 11:04 AM

KOBIL Systems GmbH, niemiecka firma zajmująca się bezpieczeństwem w IT, prezentuje rozwiązanie zgodne z nową dyrektywą o usługach płatniczych (PSD2). Dzięki niemu banki i instytucje finansowe będą mogły spełnić restrykcyjne wymagania stawiane przez nowe unijne regulacje.

Projekt ustawy PSD2 wpłynął do Sejmu
January 23, 2018, 2:41 PM

W listopadzie 2015 roku Parlament Europejski uchwalił dyrektywę PSD2, która będzie regulować rynek płatności. Kraje członkowskie, w tym Polska, mają dwa lata, by zastosować się do jej wytycznych. Digitalizacja i rozwój bankowości online wymusiły regulacje dotychczas obowiązującej dyrektywy - PSD, która została uchwalona w 2007 roku.

Polish API - ruszają konsultacje do projektu
January 17, 2018, 2:05 PM

Prace nad PSD2 nie zwalniają tempa. Jednym z elementów unijnej dyrektywy jest tak zwane Polish API, czyli dedykowany interfejs, który umożliwi firmom trzecim dostęp do rachunków bankowych. Związek Banków Polskich poinformował o rozpoczęciu konsultacji do projektu.

KNF publikuje wytyczne w sprawie PSD2. Co czeka banki i fintechy?
January 12, 2018, 1:30 PM

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała dzisiaj komunikat, w którym określa swoje wymagania względem podmiotów rynku finansowego – podczas okresu przejściowego w implementacji PSD2.

PSD2 coraz bliżej. Rząd przyjął projekt ustawy
January 10, 2018, 11:06 AM

Rząd po rekonstrukcji nie próżnuje. Wczoraj przyjął nowelizację ustawy o usługach płatniczych, która ma dostosować polskie prawo do dyrektywy PSD2. Wdrożenie unijnych przepisów może nastąpić jeszcze w tym kwartale.

Duże banki w Europie Środkowej przygotowują się na wejście PSD2
January 10, 2018, 9:00 AM

Niemal 30 proc. banków w Polsce traktuje dyrektywę PSD2 jako szansę, a 14 proc. jako zagrożenie dla swojej działalności. Z kolei 43 proc. ma do niej stosunek neutralny. Zaktualizowany unijny dokument w sprawie usług płatniczych (Payment Services Directive 2) powinien zostać implementowany do krajowego prawodawstwa 13 stycznia tego roku. W Polsce ze względu na trwające prace legislacyjne, będzie to termin późniejszy. Jak wynika z badania firmy doradczej Deloitte, dotyczącego stopnia dostosowania się do nowych przepisów, banki w Europie Środkowej można podzielić na dwie grupy: banki podejmujące wyzwanie i banki minimalistów.

Współpraca banków i fintechów a PSD2
January 4, 2018, 2:50 PM

Rok 2018 będzie dla bankowości przełomowy z powodu wprowadzenia w życie kilku nowych ważnych regulacji prawnych. Unijne dyrektywy: PSD2, RODO czy MiFID2 spowodują prawdziwą rewolucję w funkcjonowaniu polskiej bankowości.