System płatności pojawi się nad Wisłą już 17 listopada – Fintek.pl był obecny na dzisiejszej konferencji organizowanej przez Google. Jako pierwsze usługę wprowadzą BZ WBK, Alior Bank i T-Mobile Usługi Bankowe. Następny w kolejce jest mBank. Z systemu będą mogli korzystać posiadacze kart Visa i MasterCard, a za pomocą Android Pay będzie można płacić w większości sieci handlowych i usługowych, łącznie w ponad 400 tysięcy punktów – na przykład Carrefour, Rossmann czy Costa Cofee.

Za pomocą rozwiązania Google będziemy mogli też płacić w aplikacjach mobilnych. Opcja płatności Android Pay trafi niebawem do aplikacji Ceneo, Ubera, Allegro i iTaxi. W transakcjach powyżej 50 zł konieczne będzie zatwierdzenie transakcji za pomocą PIN-u. Do aplikacji można dodać karty kredytowe, debetowe oraz lojalnościowe – na przykład kartę lojalnościową z Costa Cofee.

Podczas płatności za pomocą Android Pay prawdziwy numer karty nie jest udostępniany sklepowi. Aby chronić dane użytkownika, używany jest numer konta wirtualnego. Wszystkie transakcje wykonane za pośrednictwem serwisu są chronione w procesie tokenizacji, branżowym standardzie płatności mobilnych. Właściciel telefonu może też go w każdej chwili zablokować, korzystając z usługi Menadżer urządzeń Android.

Czytaj także: Google Pixel – nowa era smartfonów, ale na razie nie w Polsce

Android Pay – co to takiego?

System pozwala na dokonywanie płatności zbliżeniowych za pomocą telefonu, który musi być wyposażony w technologię NFC. Jest to Google Wallet po rebrandingu, który w dużej mierze wzoruje się na Apple Pay. Dzięki niemu nie trzeba nosić przy sobie wielu kart płatniczych, wystarczy tylko komórka, którą zbliżamy do terminala i płacimy.

Aby móc korzystać z Android Pay należy posiadać Androida 4,4 KitKat (bądź nowszego) oraz oczywiście smartfon z technologią NFC. Pod aplikacje podpinamy swoją kartę płatniczą (może też być karta lojalnościowa), dzięki czemu możemy dokonywać wygodnych transakcji za pomocą telefonu.

Banki w celu udostępnienia międzynarodowych systemów płatności potrzebują natomiast systemów tokenizacyjnych od któregoś z gigantów – Visa lub MasterCard.

Ktoś może zapytać czym różni się wirtualny portfel Google od bankowych aplikacji umożliwiających płatności HCE? Tak naprawdę niczym…Z tym że nie wszystkie banki oferują możliwość płatności HCE.

Na przykład posiadacze kont w Alior Banku nie mogą płacić smartfonem używając bankowej apki. Natomiast już po debiucie Android Pay dostąpią tego zaszczytu dzięki googlowskiej aplikacji.

Czytaj także: Google wprowadza cenzurę. O co tak naprawdę chodzi?

Inne banki w kolejce

W kolejce do wprowadzenia Android Pay jest już mBank, a przedstawiciel Google poinformowali, że do wprowadzenia usługi gotowe są też już inne podmioty. Przedstawiciel firmy z Mountain View – Pali Bath, stwierdził, że są bardzo podekscytowani możliwością uruchomienia Android Pay na polskim rynku, ponieważ Polacy bardzo szybko chłoną technologiczne nowinki.

Przyjmują się one u nas bardzo szybko – kartami z funkcją PayPass płatności dokonuje ok. 85% klientów banków, a z płatności mobilnych (m.in. przelewów dokonywanych na smartfonie przy użyciu aplikacji mobilnej) korzysta 45% użytkowników – tak wynika z badania Visy „Digital Payments”.

Prawie każdy młody człowiek ma smartfona (większość wyposażonych w system Android). Zatem jest wielce prawdopodobne, że płatności za pomocą telefonu przyjmą się u nas (o ile będą równie banalne jak płatność zbliżeniowa kartami).

Polska jest drugim krajem w Europie – obok Wielkiej Brytanii, która wprowadza płatności Android Pay. Poza Starym Kontynentem system ten działa w USA, Australii, Singapurze i Hongkongu.

/RT