12 grudnia 2018, 16:00:Konferencja Luxembourg-Poland Business Conference 2018 - LPCC asbl , 39, Avenue John F. Kennedy, L-1855 Luxembourg

Aplikacja z dedykacją dla ministra Morawieckiego

Aplikacja z dedykacją dla ministra Morawieckiego

Nie milkną kontrowersje dotyczące „konstytucji dla biznesu” opracowanej przez premiera Mateusza Morawieckiego. Prezesi firm nie będą już mogli odliczać sobie od podatku środków przeznaczonych na wyjazd nad morze służbowym samochodem. Trzeba będzie skrupulatnie liczyć kilometrówki, a to mozolna robota. Może warto zatem stworzyć aplikację mobilną robiącą to automatycznie – specjalnie z dedykacją dla ministra Morawieckiego.

Założenia „konstytucji” są o tyle kontrowersyjne, że nakładają większe podatki w szczególności na osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Tak twierdzi Rada Podatkowa Konferencji Pracodawców Lewiatan – na którą powołuje się portal gazeta.pl.

Czytaj także: Plan Morawieckiego

Wiatr w oczy dla uczciwych?

Projekt „konstytucji do biznesu” zakłada, że wpisać w koszty można jedynie 50% wydatków związanych z autem. Ma to na celu ograniczenie nadużyć u unikania płacenia podatków, poprzez wpisywanie w koszty wakacyjnych wyjazdów służbowym samochodem.

Istnieje jednak sposób na wpisywanie w koszty całego przebiegu pojazdu, jednak pod jednym warunkiem – trzeba będzie przedstawić fiskusowi tak zwaną „kilometrówkę” – czyli szczegółowy wykaz wszystkich wyjazdów związanych ze swoją działalnością. Jest to dość czasochłonne, a jak wiadomo osoby prowadzące niewielkie działalności gospodarcze nie narzekają na nadmiar czasu.

Z pomocą mogą przyjść aplikacje mobilne, „odwalające” brudną robotę za nas. We wstępie napisaliśmy, że należałoby stworzyć specjalną aplikację z dedykacja dla ministra Morawieckiego, jednak za granicą takie platformy już istnieją.

Czytaj także: Morawiecki rzucał słowa na wiatr? Kontrowersyjne plany resortu finansów

aCar na ratunek

Najpopularniejszą aplikacją służącą do monitorowania eksploatacji pojazdu jest aCar, który cieszy się dużym uznaniem w oczach użytkowników. Dzięki niej można śledzić zużycie paliwa, sprawdzić szczegółową specyfikację części swojego pojazdu czy też właśnie najbardziej interesujący nasz przebieg.

Źródło: play.google.com. Tak prezentuje się interfejs aCar.
Źródło:
play.google.com. Tak prezentuje się interfejs aCar.

Zaletą aCar jest przede wszystkim świetna wizualizacja przebiegu za pomocą przejrzystych wykresów. Aplikacja jest dostępna w języku polskim, a ze sklepu Google Play pobrało ją już ponad milion osób. aCar wydaje się idealnym rozwiązaniem dla polskich przedsiębiorców.

Nad Wisła działa serwis online o nazwie e-kilometrówka.pl, który umożliwia efektywną ewidencję przebiegu pojazdu. Nie ma jednak wersji mobilnej, co jest sporym minusem. Podobnie sytuacja wygląda z portalem Flotis.pl (umożliwiającym lokalizację GPS i monitorowanie pojazdów).

Może „konstytucja dla biznesu” jest szansą dla polskich startupowców na stworzenie naszej polskiej aplikacji, która wyeliminuje błędy i niedociągnięcia aCar? Zgodnie z odwieczną prawdą, gdzie jedne drzwi się zamykają, tam otwierają się kolejne.

/Rafał Tomaszewski