Woodford Patient Capital Trust był jednym z największych akcjonariuszy Atom Banku, ale w 2019 roku musiał mierzyć się z poważnymi problemami. W efekcie grupa przeszła rebranding na Schroders UK Public Private Trust i zmieniła politykę inwestycyjną – zamierza trzymać swoje aktywa z dala od akcji prywatnych firm, nienotowanych na giełdzie.

W związku z tym Schroders nie bierze udziału w najnowszej rundzie inwestycyjnej Atom Bank, co odbiło się na wycenie akcji brytyjskiego challengera – podało Sky News.

Atom Bank z dofinansowaniem 40 mln funtów

Obecnej rudzie inwestycyjnej przewodzi hiszpańska grupa BBVA (posiadająca 40% udziałów w Atom Banku) oraz Toscafund Asset Management. Pomimo mocno obniżonej wyceny Atom Bank twierdzi, że ma za sobą najlepszy rok w historii. Teraz celem fintechu jest wejście na giełdę. Do IPO ma dojść w ciągu najbliższych 48 miesięcy.

W ciągu ostatniego roku Atom Bank udzielił pożyczek dla MŚP o wartości ponad 700 mln funtów – to trzy razy więcej niż we wcześniejszym okresie. Dodatkowo w drugiej połowie roku podatkowego 2020/21 otrzymał wnioski o kredyty hipoteczne na łączną kwotę ponad 400 mln GBP.

Czas pandemii COVID-19 był intensywnym okresem dla challenger banków. Starling Bank pozyskał ostatnio 376 mln dolarów, dzięki czemu jego wartość wzrosła do poziomu 1,9 mld USD.

Z kolei Revolut w zeszłym roku otrzymał łącznie 580 mln USD dofinansowania, dzięki czemu jest uobecnienie wyceniany na 5,5 mld dolarów.

Inny brytyjski challenger bank Monzo w czasie pandemii pozyskał od inwestorów łącznie 175 mln GBP. Teraz celem fintechu jest osiągnięcie rentowności.