Fundusz, którego powstanie ogłoszono podczas trwającego obecnie forum w Bahrajnie jest kolejnym pomysłem Rady Rozwoju Gospodarczego (EDB) w tym kraju. Od kilku lat podejmuje ona szereg inicjatyw mających przekształcić Bahrajn w lidera gospodarki cyfrowej i finansowej, nie tylko w Zatoce Perskiej, ale i na świecie. Bahrain Tech Bay rozpoczęło się 30 września, a zakończy 8 października 2018 roku.

Bahrain Fintech Bay

Na początku tego roku  Rada Rozwoju Gospodarczego otworzyła Bahrain Fintech Bay – centrum typu plug and play dla startupów. Powstało ono we współpracy z podmiotami finansowymi działającymi w  Singapurze. Centrum zapewnia przestrzeń do współpracy z dostępem do innowacyjnych technologii i programów edukacyjnych. Mieści się tam, szereg instytucji i firm działających na rzecz rozwoju środowiska w regionie.

Khalid Saad, CEO Bahrain Fintech Bay powiedział, że inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony firm z tego regionu, a także zainteresowała przedsiębiorstwa z zagranicy, w tym Szwajcarii oraz Chin. Saad dodał, że rozwój wydarzeń w innych centrach regionalnych, takich jak Dubaj i Abu Zabi, uważa za raczej komplementarny niż konkurencyjny.

Dodatkowy kapitał dla dalszego rozwoju

Środowisko fintechowe w Bahrajnie to przykład dobrej współpracy sektora publicznego z  prywatnymi przedsiębiorstwami w regionie. Przykładem jest Angivest Venture, grupa inwestycyjna z Bahrajnu, która inwestuje w młode technologiczne firmy na lokalnym rynku.

Podobnie działają instytucje rządowe, takie jak Bahrain Development Bank, zapewniając także wsparcie finansowe i technologiczne dla startupów.  Podobnie działa Centralny Bank Bahrajnu, który reguluje sektor usług bankowych i finansowych,  ponadto utworzono oddzielny dział, który koncentruje się na regulacji Fintech, a innowacja postrzega jako strategiczny sektor. We wrześniu ubiegłego roku wprowadzono również regulacje dotyczące finansowania sektora oparte na akcjach.

Otwarte pozostaje pytanie, jak wyglądają ewaluacje tej współpracy. Łatwo jest wydać pieniądze i się tym chwalić – trudniej zainwestować je w firmy tworzące produkty i usługi, które nawet jeśli są nierentowne, to chociaż są perspektywiczne. Na razie w Bahrajnie brakuje rąk do pracy, w tym ok. 10 tys. inżynierów m.in. w związku z planowanym uruchomieniem centrum danych Amazona w tym kraju.

Arabska piaskownica regulacyjna

Środowiska fintech w Bahrajnie działają na rzecz uruchomienia w tym kraju piaskownica regulacyjnej. Przekonują, że jest ona niezbędna do stworzenia nowych ram regulacyjnych w takich jak sztuczna inteligencja, kryptowaluty itp. W ciągu ostatnich kilku miesięcy kraj wprowadził ramową politykę prywatności danych, nowe prawo upadłościowe oraz zasady dotyczącej przechowywania danych w  chmurze.

Khalid Al Rumaihi, CEO EDB, pisał na łamach najnowszego raportu na temat środowiska Fintech w Bahrajnie: – Przez dziesięciolecia Bahrajn przeszedł zmiany technologiczne, dzięki naszemu stanowczemu zaangażowaniu w rządzie i sektorze prywatnym, aby jeszcze bardziej zwiększyć dynamikę, kreatywność i innowacyjność, królestwo będzie nadal umacniać swoją pozycję lidera Fintech, regionalnie i globalnie.

Usługi finansowe w Bahrajnie (% populacji):

  • Karty debetowe 99,4%
  • Karty kredytowe 19,7%
  • Rachunki bieżące 17,5%
  • Rachunki oszczędnościowe 63,2%
  • e-bankowość 43,7%

Źródło: Bahrain Ecosystem Fintech Raport do pobrania w całości tutaj

Twórcy raportu przekonują, ze Bahrajn to doskonałe miejsce do rozwoju biznesu technologicznego. Przekonują o potencjale drzemiącym w rozwiniętym sektorze finansowym oraz dostępie do 3 mln użytkowników Internetu. Bahrajn jest nie tylko bogaty, ale jak widać – pozbawiony także kompleksów.