Podczas wydarzenia zorganizowanego w minionym miesiącu, na Politechnice Wrocławskiej, spośród autorów 28 projektów, jury wybrało czterech zwycięzców, którzy oprócz nagród pieniężnych zyskali szansę na współpracę z bankiem oraz pracę nad dalszym rozwojem swoich koncepcji. Kluczowe pytanie, to jak będzie wyglądać bank w 2030 roku? Kilka rewolucyjnych projektów udowadnia, że banki w Polsce to prawdziwe fintechy.

1.miejsce zdobył zespół „Plecak Pełen Przygód”. Drużyna zaprojektowała platformę płatniczą ułatwiającą finansową codzienność każdego użytkownika. Projekt Brobill to nowe oblicze transakcji finasowych, który pozwala zmienić rozbudowane umowy i akty notarialne na smart contracts, tradycyjne rachunki bankowe na Internet of Things oraz zbiórki pieniędzy na sharing economy.

2.miejsce przyznane zostało drużynie „The Binary Trio”, która zaprezentowała projekt – Fine Print. Zespół stworzył aplikację mobilną umożliwiającą analizę opłacalności kontraktu. Wystarczy zrobić zdjęcie umowy by za chwilę dostać wyciąg najważniejszych informacji. Dzięki możliwości porównywania  umów dowiemy się, którą warto podpisać.

Hackathon BanITup

3.miejsce zajęła drużyna „Life Pattern”, która stworzyła automatycznego doradcę finansowego (o tej samej nazwie). Aplikacja wyszukuje sylwetki ludzi, którzy kiedyś znajdowali się w podobnej sytuacji finansowej do użytkownika. Life pattern pozwala uczyć się z doświadczenia innych.

Bank w 2030 roku będzie powszechnie wykorzystywać chatboty

Drużyna „BEZEK” za stworzenie bota z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, który pomaga konsultantom helpdesk odpowiadać na pytania klientów oraz proponować nowe produkty, została wyróżniona w kategorii bankowej. Do tej kategorii mogli zgłaszać się uczestnicy będący pracownikami Banku Zachodniego WBK.

Czytaj także: Do 2040 r. majątek netto Polaków powiększy się do 18 bln zł

Do 4 czerwca trwało również głosowanie rozpoczęte podczas majowego hackatonu, w którym Internauci mogli wskazać ich zdaniem najlepszy projekt zaprezentowany podczas wydarzenia. Użytkownicy Internetu najwięcej głosów przyznali projektowi „Wave&Go”, którego głównym celem jest wprowadzenie możliwości wykonywania płatności poprzez zbliżenie dłoni do terminala płatniczego. Wave&GO oparte jest o wykorzystanie miniaturowego, podskórnego chipa o rozmiarach 2.12 x 12 .

W dzisiejszej rzeczywistości wszystko zmienia się tak szybko, że trudno z całkowitą precyzją określić jak będzie wyglądać bankowość w 2030 r. Jedno jest jednak pewne: banki będą pełne sprytnych, ciekawych i użytecznych rozwiązań ułatwiających codzienne życie i zarządzanie finansami osobistymi. Jestem też pewien, że wiele z tych rozwiązań będzie inspirowanych i opracowywanych w wydarzeniach takich jak nasze hackathony. Te wydarzenia pokazują, że BZ WBK już dziś przewiduje oczekiwania klientów i rozwiązania przyszłości – mówi Feliks Szyszkowiak, Członek Zarządu BZ WBK, zarządzający Pionem Transformacji Cyfrowej.