Bank Millennium przejmie eurobank. Jest zgoda UOKiK-u

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Millennium
Opublikowano: 4 stycznia 2019, 13:00 Aktualizacja: 28 maja 2019, 21:29

Bank Millennium otrzymał zgodę prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na przejęcie eurobanku.

W listopadzie Bank Millennium i Societe Generale (właściciel eurobanku) podpisały umowę dotyczącą przejęcia ponad 99% akcji eurobanku. Kwota transakcji opiewa na ponad 1,8 mld złotych. Powinna ona zostać domknięta w II kwartale 2019 roku.

Kolejne przejęcie na rynku bankowym stanie się faktem

Samo połączenie operacyjne obu banków zostało przewidziane na IV kwartał 2019. Po pełnej finalizacji transakcji Bank Millennium awansuje na 6. pozycję pod względem liczby klientów w Polsce. Transakcja przyniesie Bankowi Millennium 1,4 mln nowych klientów.

Co więcej przejęcie zmniejszy udział walutowych kredytów hipotecznych w całkowitym portfelu kredytów Banku Millennium do poziomu poniżej 25%. Do 2020 roku Millennium chce zwiększyć sprzedaż kredytów gotówkowych, skierowanych do nowych klientów – o 40%. Dodatkowo Bank Millennium wspólnie z eurobankiem chce budować jeden silny bank z centrami zarządzania w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu.

Skumulowane synergie z połączenia z eurobankiem w ciągu kolejnych 5 lat mają wynieść około 650 mln zł, a koszty integracji są szacowane na około 350 mln zł. Koszty będą ujęte w wynikach głównie w latach 2019-2020.

Polski rynek bankowy przechodzi okres intensywnej konsolidacji. W ciągu ostatnich miesięcy Santander Bank Polska (BZ WBK) kupił wydzieloną część Deutsche Banku, a BGŻ BNP Paribas przejął Raiffeisen Polbank. Liczba banków w Polsce została już uszczuplona o dwie instytucje, a w bieżącym roku ta liczba prawdopodobnie ulegnie dalszemu zwiększeniu.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

bank-millennium-przejmie-eurobank-jest-zgoda-uokik-u