Partner serwisu Visa dla biznesu

Bank zmienia przydługawą nazwę. Koniec marki BGŻ BNP Paribas

Łukasz Piechowiak
Łukasz Piechowiak
#BNP Paribas
Opublikowano: 12 grudnia 2018, 00:29 Aktualizacja: 28 kwietnia 2019, 20:09

Na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy banku przegłosowano propozycję zmiany nazwy banku. BGŻ BNP Paribas zmieni nazwę na BNP Paribas Polska. Dobrze się składa, bo dzisiaj niemiecki nadzór finansowy zaczął ostrzegać przed podmiotem podszywającym się pod znany bank.

Szykuje się kolejne duże przejęcie na polskim rynku bankowym

Uchwały Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Banku BGŻ BNP Paribas S.A. z dnia 11 grudnia 2018 roku

BGŻ BNP Paribas ma ciekawą historię. Najpierw była fuzja Fortis Banku z Dominet Bankiem w 2008 roku, co zaowocowało powstaniem BNP Paribas Bank Polska, a pod koniec 2014 roku doszło do umowy o połączeniu BNP Paribas Bank Polska ze znanym i lubianym Bankiem Gospodarki Żywnościowej. W międzyczasie przejęto też Sygma Bank – swego czasu silnego gracza na rynku finansowania zakupów ratalnych Polaków.

Nazwa zostanie skrócona o akronim BGŻ, ale dodana zostanie „Polska”. W efekcie otrzymamy BNP Paribas Polska. O tym, że trzeba zrobić porządek z nazewnictwem wiadomo było od dawna. Bank informował o tym już wcześniej. Nowa nazwa też do najprostszych nie należy, ale umówmy się – poprzednia to było combo trudne do zapamiętania i spory potencjał do czeskich błędów.

BNP Paribas Polska ostrzega przed fałszywkami

Ciekawym zbiegiem okoliczności jest ostrzeżenie niemieckiego nadzoru finansowego Bundesanstalt für Finanzdienstleistungsaufsicht (BaFin, który ostrzega przed „BGŻ BNP Finance Paribas”, z którym nie jest powiązany w żaden sposób, a który to prowadzi działalność polegającą na wysyłce mejli do polskich rezydentów w Niemczech oferując kredyty i zakup papierów wartościowych. Podmiot podszywa się pod znany bank, zatem prawdopodobnie mamy do czynienia z oszustwem.

Komunikacja pomiędzy nadzorem w Niemczech a instytucjami w Polsce przebiega szybko i sprawnie. BaFin opublikował ostrzeżenie 28 listopada, a już 11 grudnia bank w Polsce wydał stosowny komunikat. Nie da się tego zrzucić na kuriera.

/ŁP


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

bank-zmienia-przydlugawa-nazwe-koniec-marki-bgz-bnp-paribas