Takie informacje przekazał podczas IX Cashless Congress Dariusz Mazurkiewicz, prezes zarządu Polskiego Standardu Płatności. Prezes operatora BLIKA był gościem panelu dyskusyjnego, w którym udział wziął także Damian Zapłata, członek zarządu Allegro. Dyskusje moderował Łukasz Piechowiak, redaktor naczelny Fintek.pl.

Ekspansja zagraniczna i sektor BNPL

PSP prowadzi również ekspansję poza polski rynek, jako przykłady można wymienić tutaj między innymi współpracę z Adyen. W planach jest także BLIK zbliżeniowy, dzięki współpracy z Mastercard. Niemniej na razie BLIKIEM mogą płacić tylko osoby posiadające konto w polskim banku. Dariusz Mazurkiewicz zdradził, że BLIK skupia się obecnie na budowaniu skali, ale możliwość współpracy z polskim fintechem ma już przemawiać do zagranicznych banków.

W tym roku zrealizowano też miliardową transakcję przy użyciu BLIKA. W 6 lat BLIK stał się najchętniej wykorzystywanym sposobem płatności w ecommerce, wyprzedzając pod tym względem karty płatnicze. Z systemu aktywnie korzysta już prawie 8 mln klientów banków.

Co jeszcze planuje BLIK (oprócz dalszej ekspansji zagranicznej)? Podczas IX Cashless Congress Dariusz Mazurkiewicz stwierdził, że PSP wraz z bankami akcjonariuszami aktywnie przygląda się odroczonym płatnościom – czyli sektorowi BNPL. Niewykluczone, że niedługo zobaczymy kolejne nowości w ofercie BLIKA.

Handel transgraniczny – tak ma rozwijać się e-commerce w Polsce

W trakcie panelu dyskusyjnego gościem był również Damian Zapłata, członek zarządu Allegro. Według niego jednym z głównych kierunków rozwoju polskiego sektora e-commerce będzie handel transgraniczny. Obecnie to zaledwie około 10% rynku – a to oznacza, że sprzedawców czeka jeszcze dużo pracy.

Allegro stawia także na płatności jednym kliknięciem i jak najszybszą konwersję. Sprzedawca powinien jak najszybciej wiedzieć, czy transakcja doszła do skutku. To kluczowe w czasie coraz bardziej dynamicznego rozwoju rynku płatności online.

Grupa Allegro stawia także na dalszy rozwój odroczonych płatności w ramach Allegro Pay. Warto tutaj dodać, że niedawno zakończono współpracę z fintechem PayPo, który oferował usługi BNPL na Allegro już od jakiegoś czasu. Teraz będą one udostępniane właśnie pod marką Allegro Pay.