Brytyjski bank centralny ogłosił start programu „Vision 2030: the future of finance”, w którym zamierza przeanalizować między innymi to, jak świat finansów może wyglądać w przyszłości. Ma to pomóc w określeniu priorytetów na najbliższą dekadę. Więcej na temat projektu można przeczytać na stronie BoE.

Bank of England przygotowuje się na fintechową rewolucję

W komunikacie na stronie BoE czytamy, iż bank zdaje sobie sprawę z tego, że nowe technologie, nowa sytuacja ekonomiczna i demograficzna wymagają przekształcenia systemu finansowego. Bank of England wyróżnił pięć głównych aspektów, nad którymi będzie pracował:

  • starzejąca się populacja i to jak „włączyć” ją do nowoczesnego systemu finansowego,
  • wielkie zbiory danych (Big Data),
  • integracja rynków rozwijających się do globalnego systemu finansowego,
  • jak świat finansów może pomóc w dbaniu o środowisko i w rozwijaniu odnawialnych źródeł energii,
  • jak najlepiej wykorzystać potencjał nowych technologii w świecie finansów.

Do końca 2018 roku Bank of England przeprowadzi serię spotkań i warsztatów z biznesem i klientami z Wielkiej Brytanii. Ma to zbliżyć do siebie banki, firmy ubezpieczeniowe, firmy technologiczne, i oczywiście pozabankowe firmy finansowe, czyli fintechy. Wspólne rozmowy i dyskusje mają pomóc w rozwiązaniu wyżej wskazanych problemów. Bank of England liczy, że program zakończy się na początku 2019 roku.

Niewykluczone, że jednym z omawianych elementów będą także skutki Brexitu. Przypomnijmy, że Wielka Brytania opuści Unię Europejską na początku przyszłego roku. Część fintechów obawia się, że wraz z wystąpieniem ze Wspólnoty trudniej będzie prowadzić ogólnoeuropejski biznes na Wyspach. Emmanuel Macron chce natomiast przyciągnąć część wahających się fintechów na rynek francuski, co zapowiadał już od początku swojej kampanii prezydenckiej.

Co ciekawe Brexitu obawia się także Europejski Urząd Nadzoru Bankowego, który pracuje nad korzystniejszymi regulacjami dla fintechów. Chodzi między innymi o zachęcanie krajów członkowskich UE do organizowania piaskownic regulacyjnych – na wzór tej brytyjskiej. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Czy Brexit faktycznie zagrozi pozycji Wielkiej Brytanii, jako finansowego centrum Starego Kontynentu? Ciężko powiedzieć, ale na pewno da się wyczuć sporą dozę niepokoju na rynku. Władze Zjednoczonego Królestwa jednak nie próżnują i poza programem „Vision 2030” kilka miesięcy temu uruchomiły „Fintech Sector Strategy”. Dodatkowo na początku roku Financial Conduct Authority wyszła z propozycją stworzenia globalnej piaskownicy regulacyjnej, która miałaby pozwolić fintechom na testowanie swoich produktów na kilku rynkach jednocześnie.