Program montowania terminali w BUW-ie trwał już od jakiegoś czasu. Zdania użytkowników na temat zmian są mocno podzielone.

Czytaj także: Czy Polacy są gotowi na PSDII? Sprawa Monedo pokazuje, że niekoniecznie

Polska bezgotówkowa – czy należy pozbyć się gotówki?

BUW - płatności tylko kartą.

Część studentów nie jest zadowolona z działania Uniwersytetu Warszawskiego. Twierdzą, że idealnym rozwiązaniem byłoby zostawienie płatności tradycyjnym pieniądzem i dodanie tych bezgotówkowych.

Władze uczelni uspokajają, że kartą będzie można płacić za każdą kwotę, nawet wyrażaną w groszach. Nowy model płatności dotyczy opłat za przetrzymywanie książek i za wyrobienie karty bibliotecznej. Oznacza to, że terminale pojawią się w wypożyczalni i na stanowisku zapisów.

Powstaje jednak pytanie, czy całkowita rezygnacja z gotówki ma sens? Zgodnie z ostatnim badaniem ING Banku Śląskiego 75% Polaków korzystało z gotówki w przeciągu ostatnich 3 dni, a 73% jest zdania, że nigdy całkowicie nie zrezygnuje z tej formy płatności – Banknoty i monety odchodzą do lamusa? Ciekawe wyniki badania ING.

Pomimo takiego nastroju społecznego, w Polsce nie brakuje miejsc, gdzie płatności gotówką są eliminowane – szczególnie w Warszawie. Takie zmiany pojawiają się głównie w restauracjach i barach. Czy jest to dobra droga? Na pewno inwestycja w płatności bezgotówkowe jest drogą słuszną, ale całkowita rezygnacja z gotówki może już budzić spore wątpliwości. Wydaje się, że takie zmiany lepiej wprowadzać stopniowo.