23 listopada 2017, 09:00:IT w Administracji GigaCon - Hotel Courtyard, ul. Żwirki i Wigury 1, 00-906 Warszawa, Polska

BUW eliminuje gotówkę. Od jutra tylko płatności kartą

BUW eliminuje gotówkę. Od jutra płatności tylko kartą.

Wczoraj Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego poinformowała poprzez swoje konto na Facebooku, że od 1 września rezygnuje z gotówki. Płatności w bibliotece będzie można dokonywać tylko za pomocą plastiku.

Program montowania terminali w BUW-ie trwał już od jakiegoś czasu. Zdania użytkowników na temat zmian są mocno podzielone.

Czytaj także: Czy Polacy są gotowi na PSDII? Sprawa Monedo pokazuje, że niekoniecznie

Polska bezgotówkowa – czy należy pozbyć się gotówki?

BUW - płatności tylko kartą.

Część studentów nie jest zadowolona z działania Uniwersytetu Warszawskiego. Twierdzą, że idealnym rozwiązaniem byłoby zostawienie płatności tradycyjnym pieniądzem i dodanie tych bezgotówkowych.

Władze uczelni uspokajają, że kartą będzie można płacić za każdą kwotę, nawet wyrażaną w groszach. Nowy model płatności dotyczy opłat za przetrzymywanie książek i za wyrobienie karty bibliotecznej. Oznacza to, że terminale pojawią się w wypożyczalni i na stanowisku zapisów.

Powstaje jednak pytanie, czy całkowita rezygnacja z gotówki ma sens? Zgodnie z ostatnim badaniem ING Banku Śląskiego 75% Polaków korzystało z gotówki w przeciągu ostatnich 3 dni, a 73% jest zdania, że nigdy całkowicie nie zrezygnuje z tej formy płatności – Banknoty i monety odchodzą do lamusa? Ciekawe wyniki badania ING.

Pomimo takiego nastroju społecznego, w Polsce nie brakuje miejsc, gdzie płatności gotówką są eliminowane – szczególnie w Warszawie. Takie zmiany pojawiają się głównie w restauracjach i barach. Czy jest to dobra droga? Na pewno inwestycja w płatności bezgotówkowe jest drogą słuszną, ale całkowita rezygnacja z gotówki może już budzić spore wątpliwości. Wydaje się, że takie zmiany lepiej wprowadzać stopniowo.

/Rafał Tomaszewski

Podziel się artykułem
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone