Uchwała wychodzi naprzeciw potrzebom zapewnienia bezpieczeństwa danych przetwarzanych w systemach teleinformatycznych podmiotów administracji publicznej oraz optymalizacji kosztów utrzymania tych systemów. Z treścią uchwały można zapoznać się tutaj.

Chmura rządowa zyskała nowy status

Wprowadzenie wysokich standardów ochrony systemów informatycznych oraz wsparcie podmiotów administracji publicznej w utrzymaniu tych systemów, jak i uzyskiwaniu usług niezbędnych do ich budowy, rozwoju i utrzymania, przyczyni się do zapewnienia wysokiego poziomu świadczonych usług – czytamy w komunikacie Ministerstwa Cyfryzacji.

Przyjęty przez Radę Ministrów dokument wprowadza do powszechnego stosowania nowe pojęcia związane z wykorzystaniem chmury obliczeniowej w administracji publicznej. Określa też zasady współpracy pomiędzy jednostkami odpowiedzialnymi za wdrożenie inicjatywy. Ważnym elementem jest wypracowanie standardów cyberbezpieczeństwa dla chmur obliczeniowych.

Polska administracja i spółki skarbu państwa zaczynają aktywnie wspierać rozwój chmury obliczeniowej nad Wisłą. Dobrym przykładem jest wspólna inicjatywa PKO Banku Polskiego i Polskiego Funduszu Rozwoju – czyli powołanie Chmury Krajowej. Chmura Krajowa oferuje przede wszystkim usługi związane z przechowywaniem i zdalnym przetwarzaniem danych, a jej pierwszym klientem został właśnie PKO Bank Polski. Operator Chmury Krajowej jest także o krok od nawiązania strategicznej współpracy z Google Cloud.