20 listopada 2018, 09:00:Laboratorium Przyszłości First Data Polska - Warszawa

Za chwilę 1 listopada – sprawdź, kiedy dojdzie Twój przelew

Odzyskaj środki przelane na zły numer konta

1 listopada to dzień wolny od pracy. Dlatego terminowe płatności należy zaplanować i zlecić wcześniej. W sytuacji, gdy przeoczymy ostatnią wtorkową sesję rozliczeniową systemu Elixir, a chcemy mieć pewność, że pieniądze po kilku sekundach znajdą się na rachunku odbiorcy, warto skorzystać z przelewów natychmiastowych Express Elixir.

Elixir to obsługiwany przez KIR elektroniczny system rozliczeń międzybankowych. Za jego pomocą realizowana jest większość transakcji zlecanych przez klientów banków w Polsce. Rozliczenie i rozrachunek zleconych w systemie transakcji (przelewów i poleceń zapłaty) odbywa się podczas trzech sesji rozliczeniowych, które wykonywane są w dni robocze o godzinie 9:30, 13:30 i 16.00.

Czytaj także: Będzie szybki i darmowy Internet w każdej szkole

1 listopada systemy rozliczeniowe nie pracują

– Rozliczenia realizowane są od poniedziałku do piątku, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy. W związku z tym przelewy, które zlecimy 31 października po godzinie 16:00, trafią na konta odbiorców 2 listopadatłumaczy Tomasz Jończyk, dyrektor Linii biznesowej rozliczenia sesyjne w KIR.

Czytaj także: Dariusz Marcjasz, KIR – nasze hasło to „Cyfrowe przyspieszenie”

Z kolei system Euro Elixir, za pomocą którego w dni robocze można wysyłać przelewy w euro, będzie funkcjonował zgodnie ze zwykłym harmonogramem, tj. przeprowadzone zostaną cztery sesje rozliczeniowe. W Euro Elixir przelew jest dostarczany odbiorcy w dniu zlecenia operacji lub w trybie ‘D+1’, czyli najpóźniej do końca następnego dnia roboczego po złożeniu dyspozycji przelewu. Zatem wszystkie transakcje zlecone 31 października po ostatniej sesji rozliczeniowej, będą rozliczone w pierwszej sesji, w środę 1 listopada – ten dzień jest bowiem zwykłym dniem roboczym w większości krajów Unii Europejskiej.

W sytuacji, gdy zapomnimy lub nie zdążymy wykonać ważnego przelewu przed 1 listopada, możemy skorzystać z systemu płatności natychmiastowych Express Elixir, który działa w trybie 24/7/365, czyli również w weekendy i święta. To, czy nasz bank udostępnia tę usługę i w jakim zakresie, można sprawdzić na stronie KIR.

[KIR/RT]