Partner serwisu Visa dla biznesu

Citi Handlowy uruchamia wirtualną piaskownicę dla fintechów

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Fintech
Opublikowano: 24 września 2018, 13:34 Aktualizacja: 9 sierpnia 2019, 16:38

Bank Citi Handlowy zaprasza fintechy do autorskiej wirtualnej piaskownicy. Środowisko pozwala na bezpieczne zapoznanie się firmom trzecim ze wszystkimi funkcjonalnościami, które bank udostępnia poprzez interfejs Citi API. Pula nagród dla trzech najlepszych fintechów wynosi 50 tys. złotych.

Piaskownica regulacyjna idzie do piachu? KNF wstrzymuje projekt

Podłączenie się do piaskownicy to dobry sposób na przetestowanie swojego produktu w prawdziwych warunkach, we współpracy z dużą instytucją finansową. Bank zaprasza zespoły i firmy, które posiadają już działające rozwiązania dopuszczalne są aplikacje na wczesnym etapie rozwoju – MVP). Zgłoszenia można nadsyłać do 30 września. Zwycięzcy zostaną wyłonieni na gali finałowej, która odbędzie się 30 października w Warsaw Spire, w siedzibie The Heart.

– Uczestnicy będą mieli unikalną w skali kraju możliwość sprawdzenia rozwiązań opartych na integracji z Citi API w „piaskownicy regulacyjnej” stworzonej specjalnie w tym celu przez Citi Handlowy.  To jedyna taka możliwość – przetestowania swojego pomysłu na „żywym organizmie” w ramach infrastruktury globalnego banku – mówi Łukasz Krystman, Dyrektor Biura Produktów Zdalnych i Nowych Technologii w Citi Handlowy.

Citi Handlowy zaprasza fintechy do programu PSD2 Challenge

Bank zaznacza, że w ramach konkursu Citi Handlowy PSD2 Challenge szuka rozwiązań zarówno z obszaru bankowości detalicznej, jak i korporacyjnej. Citi nazywa swoją piaskownicę poligonem doświadczalnym, który w ogromnym stopniu odwzorowuje prawdziwe warunki. Testowanie integracji  w piaskownicy pozwala bankowi stwierdzić, czy jest szansa na połączenie fintechowego rozwiązania z systemem, a twórca pomysłu otrzymuje informację zwrotną od ekspertów IT banku, w zakresie możliwości realizacji projektu w systemie globalnej instytucji.

Citi Developer Portal ma ponad 50 API i wszystkie niezbędne informacje (dokumentację), dzięki którym każdy samodzielnie może podpiąć różne funkcjonalności banku do swojej aplikacji. Może np agregować konta, udostępniać funkcje alertów czy aplikowania o produkty banku. W przypadku gdy obie strony są zainteresowane kontynuowaniem współpracy dochodzi do sprawdzenia partnera pod kątem spełniania wymogów bezpieczeństwa określonych przez Citi i podpisania umowy pomiędzy partnerem a Citi.

Więcej na temat programu PSD2 Challenge można przeczytać tutaj.

Nowa rzeczywistość na rynku finansowym dzięki PSD2

Od momentu obowiązywania PSD2/RTS od września 2019 r. potencjalni partnerzy nie będą musieli podpisywać z bankiem umowy w zakresie wykorzystania API zgodnego z PSD2 (dostęp do informacji o rachunku, np. wysokość sald i historia transakcji tylko na rachunkach płatniczych oraz inicjacja płatności, czyli wykonywanie przelewów), natomiast będą musieli uzyskać licencję lokalnego regulatora (KNF w przypadku Polski).

Firma z certyfikatem uzyskanym w KNF nie będzie miała dostępu do żadnych danych klienta, dopóki on sam nie wyrazi na to zgody poprzez zalogowanie się do bankowości internetowej (oraz weryfikację dwustopniową , np. kod SMS w przypadku wykonywania transakcji).

Na koniec warto dodać, że już za kilka dni powinna wystartować ogólnopolska piaskownica regulacyjna, nad którą pracuje Departament Innowacji Finansowych FinTech w KNF. Nadzorca szuka pracowników, którzy mają zajmować się analizą zgłoszeń nadsyłanych do naszego rodzimego „sandboxa”. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

citi-handlowy-uruchamia-wirtualna-piaskownice-fintechow