Podłączenie się do piaskownicy to dobry sposób na przetestowanie swojego produktu w prawdziwych warunkach, we współpracy z dużą instytucją finansową. Bank zaprasza zespoły i firmy, które posiadają już działające rozwiązania dopuszczalne są aplikacje na wczesnym etapie rozwoju – MVP). Zgłoszenia można nadsyłać do 30 września. Zwycięzcy zostaną wyłonieni na gali finałowej, która odbędzie się 30 października w Warsaw Spire, w siedzibie The Heart.

– Uczestnicy będą mieli unikalną w skali kraju możliwość sprawdzenia rozwiązań opartych na integracji z Citi API w „piaskownicy regulacyjnej” stworzonej specjalnie w tym celu przez Citi Handlowy.  To jedyna taka możliwość – przetestowania swojego pomysłu na „żywym organizmie” w ramach infrastruktury globalnego banku – mówi Łukasz Krystman, Dyrektor Biura Produktów Zdalnych i Nowych Technologii w Citi Handlowy.

Citi Handlowy zaprasza fintechy do programu PSD2 Challenge

Bank zaznacza, że w ramach konkursu Citi Handlowy PSD2 Challenge szuka rozwiązań zarówno z obszaru bankowości detalicznej, jak i korporacyjnej. Citi nazywa swoją piaskownicę poligonem doświadczalnym, który w ogromnym stopniu odwzorowuje prawdziwe warunki. Testowanie integracji  w piaskownicy pozwala bankowi stwierdzić, czy jest szansa na połączenie fintechowego rozwiązania z systemem, a twórca pomysłu otrzymuje informację zwrotną od ekspertów IT banku, w zakresie możliwości realizacji projektu w systemie globalnej instytucji.

Citi Developer Portal ma ponad 50 API i wszystkie niezbędne informacje (dokumentację), dzięki którym każdy samodzielnie może podpiąć różne funkcjonalności banku do swojej aplikacji. Może np agregować konta, udostępniać funkcje alertów czy aplikowania o produkty banku. W przypadku gdy obie strony są zainteresowane kontynuowaniem współpracy dochodzi do sprawdzenia partnera pod kątem spełniania wymogów bezpieczeństwa określonych przez Citi i podpisania umowy pomiędzy partnerem a Citi.

Więcej na temat programu PSD2 Challenge można przeczytać tutaj.

Nowa rzeczywistość na rynku finansowym dzięki PSD2

Od momentu obowiązywania PSD2/RTS od września 2019 r. potencjalni partnerzy nie będą musieli podpisywać z bankiem umowy w zakresie wykorzystania API zgodnego z PSD2 (dostęp do informacji o rachunku, np. wysokość sald i historia transakcji tylko na rachunkach płatniczych oraz inicjacja płatności, czyli wykonywanie przelewów), natomiast będą musieli uzyskać licencję lokalnego regulatora (KNF w przypadku Polski).

Firma z certyfikatem uzyskanym w KNF nie będzie miała dostępu do żadnych danych klienta, dopóki on sam nie wyrazi na to zgody poprzez zalogowanie się do bankowości internetowej (oraz weryfikację dwustopniową , np. kod SMS w przypadku wykonywania transakcji).

Na koniec warto dodać, że już za kilka dni powinna wystartować ogólnopolska piaskownica regulacyjna, nad którą pracuje Departament Innowacji Finansowych FinTech w KNF. Nadzorca szuka pracowników, którzy mają zajmować się analizą zgłoszeń nadsyłanych do naszego rodzimego „sandboxa”. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.