Kroll i Coinfirm ogłosiły nawiązanie współpracy w zakresie AML w kryptowalutach i blockchainie – napisał The Fintech Times.

Kroll to oddział firmy consultingowej Duff & Phelps. Spółka zajmuje się ograniczeniem ryzyka oraz cyberbezpieczeństwem. Z kolei Coinfirm to polsko-brytyjski startup, który dostarcza platformę AML dla kryptowalut. Innymi słowy, Coinfirm sprawia, że kryptowaluty są bardziej przejrzyste i bezpieczniejsze, pozwala ocenić pochodzenie kapitału, a także sprawdzić, czy nie pochodzą z kradzieży.

Zarządzający Coinfirm Paweł Kuskowski stwierdził, że łączna wartość obecnych na rynku kryptowalut, które pochodzą z kradzieży to 10 mld dolarów – czytamy w portalu Coindesk.com. Współpraca Kroll i Coinfirm ma przynieść synergie w obszarach specjalizacji obu spółek, które pozwolą m.in. na odzyskanie skradzionych tudzież wyłudzonych kryptowalut.

O spółce Coinfirm było głośno za sprawą współpracy z PKO BP w ramach programu „Let’s fintech with PKO BP”. Coinfirm miał pomóc we wdrożeniu technologii blockchain do weryfikacji dokumentów udostępnianych klientom (trwały nośnik).

Nowe krypto wyzwania

Branża krypto jeszcze nie umarła, ma się wciąż dobrze, a nawet można powiedzieć, że jej przyszłość to raczej ścieżka wzrostów i nowych wyzwań, w tym prawnych. Parę dni temu niemieckie banki wezwały Komisję Europejską i Europejski Bank Centralny do opracowania cyfrowej wersji euro (krypto euro). Na horyzoncie jest też powstanie Libry – kryptowaluty do Facebooka. Sam blockchain znajduje coraz więcej zastosowań w biznesie – podniosły się też kompetencje zarządzających w tym zakresie m.in. za sprawą coraz liczniejszych opracowań i kursów.

W konsekwencji coraz więcej osób, firm, czy instytucji planuje korzystać z nowych technologii opartych o kryptowaluty czy tokenizację. Rośnie zatem popyt na usługi zapewniające im przejrzystość, zgodność regulacyjną i bezpieczeństwo.