Phishing to podszywanie się pod inną osobę, instytucję lub firmę w celu wyłudzenia loginu i hasła, które następnie wykorzystywane są np. do transakcji oszukańczej. Gdy dostajesz mejla od banku o alarmującej treści sugerującej, że należy natychmiast wykonać jakąś czynność na stronie logowania, do której załączony jest link w przesłanej wiadomości, to prawie na 100% jest to próba oszustwa. 

Każdy jest zagrożony

W czasie pandemii, gdy znaczna część społeczeństwa zmuszona była do przyśpieszonej transformacji cyfrowej, niezawsze rozumiejąc zawiłe zasady bezpieczeństwa, wytworzyło się wręcz idealne środowisko do rozwoju cyberprzestępczości. Do tego dochodzą kwestie czysto psychologiczne i społeczne – zmęczeni pandemią i dystansowaniem społecznym tracimy czujność. To nie jest tak, że tylko nieporadni życiowo ludzie klikają w niebezpieczne linki – zagrożony jest każdy – nawet profesor czy też dziennikarz zajmujący się fintechem. 

Dlaczego? Bo cyberprzestępcy używają trików psychologicznych, które wyzwalają w nas określone reakcje – coraz lepiej profilują ofiary, ich wiadomości są dopracowane i aktualne. Często tworzone są np. po to, by skorzystać z okazjonalnego trendu. Przykładem mogą być wydarzenia sportowe – „ostatnie bilety na sprzedaż” albo wiadomości z „super rabatami” dla usług, na których nam zależy np. streamingu video. Pomysłowość oszustów nie zna granic, dlatego należy być niezwykle czujnym. Korzystać z dwustopniowej weryfikacji i starać się nie klikać we wszystkie linki w Internecie.

35 tys. zgłoszeń o naruszeniach w sieci

Z danych NASK wynika, że w 2020 roku odnotowano 35 tys. zgłoszeń o potencjalnych zagrożeniach cyberbezpieczeństwa – prawie 100 dziennie. Analitycy sprawdzili 10,4 tys. incydentów bezpieczeństwa. To na co zwrócono uwagę to rosnące powiadomienia względem IoT, czyli internetu rzeczy – mowa o urządzeniach użytkowych, które łączą się z internetem np. smart telewizory, smart lodówki czy inteligentne odkurzacze. 

Jeszcze rok temu odnotowano tylko 746 takich przypadków – w 2020 roku było ich ponad 6 tys. Gdy haker przejmie dostęp do ustawień lodówki może na odległość mocno uprzykrzyć życie, ale to temat na inny artykuł.