Partner serwisu Visa dla biznesu

CYBG i Virgin Money? Nowe przejęcie na rynku

Asia Stankiewicz
Asia Stankiewicz
Opublikowano: 10 maja 2018, 14:28 Aktualizacja: 10 maja 2018, 15:46

W poniedziałek pojawiły się spekulacje na temat przejęcia Virgin Money przez CYBG. Brytyjski przedsiębiorca Richard Branson – założyciel imperium Virgin, otrzymał ofertę o wartości 2,2 miliarda USD. Czy jesteśmy świadkami powstawania nowej alternatywy dla liderów w branży?

Irene Dorner, prezes spółki Virgin Money, poinformował, że oferta przejęcia wciąż jest analizowana przez zarząd, który w odpowiednim czasie wyda komunikat o swojej decyzji. Analitycy przewidują, że początkowa oferta może zostać odrzucona przez spółkę ze względu na zbyt niską wartość. Akcje w Virgin Money wzrosły aż o 9% po przedstawieniu oferty przejęcia. O sprawie informuje serwis Reuters.

Challenger banki zagrożeniem dla tradycyjnych graczy?

CYBG – właściciel Clydesdale i Yorkshire Bank, zadebiutował na londyńskim rynku w 2016 roku. Analitycy uważają, że udane połączenie może doprowadzić do utworzenia szóstego, co do wielkości banku w Wielkiej Brytanii. Zgodnie z planem oferty przejęcia, Virgin Money byłoby właścicielem około 36,5% połączonej firmy, a udziałowcy Virgin Money otrzymają 1,13 nowych akcji CYBG za każdą akcję Virgin Money.

Challenger banki, które działają zazwyczaj wyłącznie w obszarze mobile funkcjonują głównie w Wielkiej Brytanii, ale nie tylko. Zasadniczo są to fintechy, które uzyskały licencję bankową. Pojawiły się na rynku, by wypełnić lukę w pożyczkach finansowych dla małych firm, które są pozostawione same sobie, a które po kryzysie finansowym próbują odbudować swoją pozycję. Wirtualny charakter, wąska oferta produktowa i niska skłonność do konkurowania z tradycyjnymi graczami wyróżniają nowo licencjonowane podmioty na tle tych tradycyjnych. Czy jednak są one konkurencją dla dużych banków? Nie są one nastawione na przejmowanie od nich klientów – challenger banki mają jedynie uzupełniać ich ofertę. Kluczowym wyzwaniem dla tego typu podmiotów jest zapewnienie klientów, że nowa organizacja będzie sprawna mimo szybko zmieniającego się rynku.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

cybg-i-virgin-money-nowe-przejecie-na-rynku