23 października 2018, 10:00:I Love Crypto 2018 - Złote Tarasy, Złota 59,00-120 Warszawa,Polska

Siemens Finance: cyfryzacja może zwiększyć przychody nawet o 10%

Technologie cyfrowe nowej generacji (znane także pod nazwą Industry 4.0) umożliwiają producentom poprawę wydajności dzięki następującym czynnikom: zwiększonej produktywności zakładów, lepszemu planowaniu i przewidywaniu, poprawie zdolności do konkurowania oraz większej stabilności finansowej. 

  • Nowy raport przygotowany przez Siemens Financial Services (w Polsce firma działa pod nazwą Siemens Finance ) analizuje potencjalną wartość zysku, jaką cyfryzacja może przynieść producentom
  • Ocenia się, że potencjalna finansowa wartość cyfryzacji, nazywana Premią produktywności generowaną  w procesie cyfryzacji, przełoży się na wzrost całkowitych rocznych przychodów od 6,3% do 9,8% do 2025 roku
  • Podstawowym czynnikiem umożliwiającym cyfrową rewolucję jest finansowanie. Istotną rolę odgrywają tu narzędzia finansowania Industry 4.0, przy pomocy których producenci mogą uzyskać potencjalne korzyści płynące z cyfryzacji

Siemens Financial Services (działający w Polsce pod nazwą Siemens Finance), międzynarodowy dostawca rozwiązań finansowych, opublikował podczas targów Hannover Messe 2017 nowy raport, w którym analizuje pieniężną wartość procesów cyfryzacji dla producentów. Technologie cyfrowe nowej generacji (znane także pod nazwą Industry 4.0) umożliwiają producentom poprawę wydajności dzięki następującym czynnikom: zwiększonej produktywności zakładów, lepszemu planowaniu i przewidywaniu, poprawie zdolności do konkurowania oraz większej stabilności finansowej. To właśnie te czynniki oraz potencjalne  korzyści płynące z cyfryzacji dla producentów stanowią nadrzędne kwestie poruszane przez firmę Siemens podczas targów Hannover Messe.

Czytaj także: Netflix wchodzi do Chin

W zależności od rodzaju przemysłu czy kraju, mówi się o różnej dynamice oraz  wymiarach produktywności. Niemniej jednak, zwiększona produktywność przedsiębiorstw (zdolność do produkowania takiej samej ilości produktów przy zmniejszonych kosztach lub większej ilości produktów przy utrzymaniu tych  samych kosztów) przekłada się na wymierny, pozytywny efekt w zakresie kosztów i zyskowności.  W raporcie SFS (Siemens Finance – w Polsce) efekt ten nazywany jest „Premią produktywności wynikającej z cyfryzacji.”

Lepiej dopasować popyt i podaż

W oparciu o wywiady z ponad 60 międzynarodowymi przedsiębiorstwami przemysłowymi, ekspertami w dziedzinie doradztwa biznesowego oraz przedstawicielami świata nauki z 11 krajów, autorzy raportu stworzyli swego rodzaju model obliczania Premii produktywności generowanej w procesie cyfryzacji dla różnych gałęzi przemysłu. Szacuje się, że  wielkość potencjalnej, globalnej Premii produktywności generowanej w procesie cyfryzacji (we wszystkich sektorach produkcyjnych) do 2025 roku w skali globalnej wyniesie od 6,3% do 9,8% całkowitych rocznych przychodów.

Jako przykład, w raporcie analizowany jest sektor farmaceutyczny i spożywczy. Zaprezentowano, jak w praktyczny sposób można wykorzystać cyfryzację w celu poprawy produktywności przedsiębiorstw. W przypadku  branży spożywczej informacja cyfrowa przepływająca w górę i w dół łańcuchów dystrybucji i dostaw pomaga lepiej dopasować popyt i podaż, chroniąc w ten sposób przedsiębiorstwa przed zbyt dużymi zamówieniami i nadprodukcją. Natomiast w branży farmaceutycznej cyfryzacja oraz analiza danych mogą zmniejszyć wysoką liczbę przestojów, które są charakterystyczne dla zakładów produkcyjnych w tym sektorze.

Czytaj także: Elon Musk nie żartował. Właśnie tym będzie kopał tunele

Premia produktywności generowana w procesie cyfryzacji może zostać wykorzystana tylko wtedy, gdy przedsiębiorca uprzednio zmodernizuje  technologię produkcyjną, wprowadzając cyfrowe systemy i wyposażenie nowej generacji. Specjalistyczne metody finansowania powstały po to, aby umożliwić zrównoważony przebieg transformacji cyfrowej i rozwój platform technologicznych, ale także po to, aby promować ideę Industry 4.0.

PAY-PER-USE

W raporcie podaje się analizie te właśnie metody finansowania, włącznie z modelami typu „pay-per-use” (płatność za korzystanie) oraz „pay-per-outcomes (płatność za wyniki), modelami finansowania modernizacji technologicznych, finansowania transformacji czy rozwiązania dotyczące kapitału obrotowego. Wszystkie te metody mogą być stosowane w szeregu przypadków, począwszy od nabycia pojedynczego urządzenia cyfrowego, kończąc na sfinansowaniu zupełnie nowego zakładu przemysłowego.

„Nowoczesne rozwiązania finansowe najczęściej oferowane są przez wyspecjalizowane firmy finansowe, posiadające szeroką  wiedzę i doświadczenie nie tylko w zakresie cyfrowych technologii, ale i ich praktycznego wdrażania w przedsiębiorstwie” zauważa Jarosław Dremlik z Siemens Financial Services (w Polsce – Siemens Finance). „ Odgrywają one odgrywają kluczową rolę w udostępnianiu przedsiębiorstwom najnowocześniejszych technologii, a tym samym korzyści płynących z Premii produktywności generowanej w procesie cyfryzacji.”