Tradycyjne, papierowe recepty zostały już w Polsce niemal całkowicie odesłane do lamusa i zastąpione receptami elektronicznymi, funkcjonującymi od stycznia 2020 roku. Tylko w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy zeszłego roku polscy lekarze wystawili ich łącznie 207 mln dla 20,5 mln pacjentów. Kolejny etap cyfryzacji w państwowej służbie zdrowia ma miejsce właśnie teraz – od stycznia 2021 r. wszystkie przychodnie w pełni korzystają z elektronicznych skierowań. Weryfikacja tożsamości pacjenta online, już dziś wdrażana z powodzeniem w sieciach prywatnych placówek medycznych, to następny logiczny krok w tym procesie – czytamy w komunikacie KIR.

Cyfrowe zarządzanie placówkami medycznymi

Rozwój medycyny online jest zasługą nie tylko otwartości sektora medycznego na zmiany oraz presji legislacyjnej, ale również dostarczanych nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Weryfikacja tożsamości pacjenta, prowadzenie dokumentacji, przekazywanie wyników badań – w realiach cyfrowych wszystkie te działania wymagają daleko idącej automatyzacji. Jednym z jej warunków jest sprawna i bezpieczna weryfikacja tożsamości pacjenta – KIR podaje tu przykład swojego rozwiązania, czyli mojeID.

Usługa mojeID jest z powodzeniem wykorzystywana w sektorze prywatnych usług medycznych – ostatnią wdrożył ją między innymi Enel-med. Rozwiązanie polega na bezkontaktowym potwierdzaniu tożsamości w oparciu o dane pacjenta pochodzące z zaufanego źródła, takiego jak np. bankowość internetowa. Dzięki temu możliwe jest załatwienie wszelkich formalności sprawnie, bez potrzeby wizyty w placówce medycznej.

Dzięki możliwości rejestracji online, ograniczany jest kontakt lekarzy z pacjentami, co pozwala zniwelować ryzyko związane z rozprzestrzenianiem się chorób. Sieci Medicover, Enel-med oraz Centrum Medyczne Damiana Holding od pewnego czasu wykorzystują mojeID, dzięki czemu ich pacjenci mają dostępu do portalu pacjenta czy aplikacji mobilnej. Bez konieczności odwiedzania stacjonarnej placówki mogą umówić wizytę, odebrać wyniki swoich badań czy też mieć wgląd w historię leczenia, zyskując komfort możliwości zdalnego załatwienia swoich spraw i oszczędność czasu.

Digitalizacja w telemedycynie to nie tylko sprawna rejestracja

Możliwość elektronicznej weryfikacji tożsamości naturalnie łączy się z umożliwieniem zdalnego podpisywania dokumentów przez lekarzy, personel medyczny czy pacjentów i znacząco wpływa wzrost  poziomu digitalizacji systemu opieki zdrowotnej.

– Intensywny rozwój telemedycyny, który obserwujemy szczególnie w ciągu ostatnich miesięcy pokazuje jak duży jest potencjał tego rynku. Wciąż pozostaje jednak wiele obszarów, które pilnie wymagają digitalizacji. Warunkiem jest dalsza popularyzacja usług zaufania i zdalnej weryfikacji tożsamości. Udostępniane przez KIR rozwiązania, jak usługa mojeID czy mobilny, kwalifikowany podpis elektroniczny mSzafir, dostępny całkowicie online, są wykorzystywane – poza medycyną, także w wielu innych sektorach gospodarki. Czas pandemii wyraźnie pokazał znaczenie dostępu do usług świadczonych zdalnie i możliwość obsługi klientów w trybie online dla funkcjonowania niemal każdej gałęzi gospodarki – mówi Piotr Wichowski, dyrektor Linii biznesowej usługi identyfikacji w KIR.