Hasłem tegorocznego Forum jest „Odpowiedzialne przywództwo”. Dzisiaj w Davos pojawił się minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Zdaniem ekspertów głównym zagrożeniem dla światowej gospodarki jest polaryzacja społeczeństw – wynikająca z pogłębiających się różnic pomiędzy najbiedniejszymi i najbogatszymi.

– Rok 2017 będzie kluczowy dla świata – twierdzi inicjator Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) Klaus Schwab.

Żołnierzy więcej niż gości

W tym roku w Szwajcarii obecna będzie rekordowa liczba gości – ponad 3 tysiące. Szefowie rządu, decydenci w światowych koncernach i czterej królowie – Holandii, Belgii, Norwegii i Jordanii. Porządku w Davos ma pilnować około 5 tysięcy żołnierzy.

Jednym z podstawowych tematów konferencji ma być ochrona środowiska naturalnego i rozwój nowych technologii. Premier Morawiecki natomiast ma wziąć udział między innymi w panelu World Economic Forum – System Initiative on Shaping the Future of Production.

Ma to być merytoryczno-organizacyjne spotkanie poświęcone przyszłości przemysłu, globalnemu systemowi produkcji, innowacjach gospodarczych i rozwoju technologicznym.

FinTech i nowe technologie

Jednym z podstawowych tematów konferencji ma być postęp w dziedzinie robotyzacji i sztucznej inteligencji (AI). Nie zabraknie też wystąpień dotyczących FinTechu. Jeden z czwartkowych paneli będzie nosił nazwę Global FinTech Revolution.

Autonomiczne samochody, inteligentne roboty i mechanizmy usprawniające płatności. To wszystko zostanie wzięte pod lupę w Davos. Istotna jest tutaj obecność prezydenta Państwa Środka, gdyż na pewno będzie miał on dużo do powiedzenia w temacie FinTechu. Chiny są światowym liderem w branży.

Na stronie Forum dostępne są już interesujące opracowania dotyczące sztucznej inteligencji. W oczy rzuca się szczególnie wykres odpowiadający na pytanie, czy zdaniem ankietowanych rozwój technologii i robotyzacja zabierają ludziom prace, czy wręcz przeciwnie – tworzą nowe miejsca zatrudnienia.

Zgodnie z danymi WEF ludzie nie boją się utraty pracy przez rozwój technologii.

Z wykresu jasno wynika co na ten temat myślą respondenci. 86% z nich uważa, że roboty tworzą nowe miejsca pracy – ktoś musi się przecież nimi zajmować i tworzyć dla nich oprogramowanie. Czwarta Przemysłowa Rewolucja bez wątpienia przyniesie wielkie zmiany, lecz w pozytywnym tego słowa znaczeniu.

Nowe zawody i autonomiczne pojazdy

Zgodnie z raportem WEF 65% dzieci w wieku szkolnym, będzie pracowało w zawodach, które jeszcze nie istnieją. Powstaną zupełnie nowe zawody – czwarta rewolucja przemysłowa nie będzie klasowa, nie będzie dotyczyła tylko jednej grupy wiekowej i obejmie swoim zasięgiem zarówno profesje fizyczne, jak i umysłowe.

Kolejnym smaczkiem ze strony WEF jest informacja dotycząca autonomicznych samochodów. Zdaniem Meg Whitman – założycielki i CEO Hewlett Packard – 25 samoprowadzących się aut produkowałoby w przeciągu roku więcej danych, niż cały zawiera cały dorobek dziejów ludzkości – odkąd zaczął być spisywany.

Autonomiczne samochody w rok wyemitują więcej danych niż zawartośc całego dorobku dziejów ludzkości.

Jeden autonomiczny pojazd emituje 1 GB danych każdej sekundy. To oznacza, że w ciągu roku przeciętny samochód tego typu wyprodukuje 2 petabajty danych. 1 PB to 1 milion GB. Takie liczby dają do myślenia.

Na stronie WEF można też znaleźć informacje tym, czy AI będzie w stanie zastąpić dyrektorów firm… Wniosek jest jeden – bardzo możliwe, ale na razie tylko w filmie. Prezesi wciąż mogą odetchnąć z ulgą.

Jeszcze więcej ciekawych rzeczy dowiemy się zapewne podczas samego Forum, które rozpoczyna się właśnie dzisiaj i potrwa aż do piątku.