Na spotkaniu poruszono wiele ciekawych zagadnień – głównie z obszaru finansowania małych i średnich przedsiębiorstw. Prelegenci przedstawili także wizytówki swoich działalności, a na koniec odbył się panel dyskusyjny.

Kilka słów o rozwijaniu biznesu…

Po wstępie scena przypadła Piotrowi Strzeleckiemu z brutto.pl. Piotr podzielił się informacjami o rozwoju segmentu fintech globalnie, przedstawił typowe problemy małego przedsiębiorcy a następnie przedstawił swoje rozwiązanie – internetową firmę pożyczkową zintegrowaną z platformami fakturowymi.

Kolejnym prelegentem był Radek Wierzbicki z fxmanago. Radek przybliżył kilka zagadnień związanych z zarządzaniem ryzykiem kursowym przez importerów, w szczególności odmienne perspektywy dealera i dyrektora finansowego. Więcej na temat FXManago można przeczytać w wywiadzie z Radkiem Wierzbickim – Radek Wierzbicki, FXManago – pomagamy kontrolować marżę handlową przy dużej liczbie kontraktów zagranicznych.

Następnie zaprezentował rozwiązanie predykcyjno-automatyzujące zarządzanie ryzykiem walutowym. Jako ostatni wystąpił Jakub Ananicz z Faktorama, platformy do sprzedaży faktur. Jakub pokazał faktoring jako szczególny przypadek demokratyzacji finansów oraz omówił kluczowe czynniki wspierające proces zwiększania dostępu do kompleksowych produktów finansowych przez mniejsze przedsiębiorstwa.

Panel dyskusyjny Fintech Trends

W kolejnej części odbyła się debata poprowadzona przez Rafała Tomaszewskiego, redaktora Fintek.pl. W debacie udział wzięli trzej prelegenci oraz Janusz Grobicki, zastępca redaktora naczelnego miesięcznika Bank. Debata poruszyła kwestie nowych technologii jako czynnika zwiększającego dostępność, nowych kanałów i w szczególności internetu, premii za ryzyko jaka jest płacona przez mniejsze firmy.

Poruszono takie kwestie jak kryptowaluty, blockchain, rynek pożyczek P2P, crowdfunding, czy faktoring. Paneliści byli zgodni – przedsiębiorcy mają wiele możliwości pozyskiwania kapitału, ale najlepszą drogą jest stworzenie atrakcyjnego rozwiązania i zdobycie klientów.

Nie zabrakło oczywiście tematu upadku Getback i jaki wpływ ta sytuacja może mieć na rynek długu oraz apetyt na ryzyko wśród inwestorów dłużnych. Spotkanie zostało zakończone częścią networkingową, gdzie prelegenci i goście mieli okazję dokończyć debatę w mniejszych grupach i nawiązać relacje.