Partner serwisu Visa dla biznesu

Dowód będziesz mógł zostawić w domu. Mastercard testuje nową usługę

Fintek
Fintek
#Mastercard#Technologie
Opublikowano: 17 grudnia 2019, 12:16 Aktualizacja: 17 grudnia 2019, 14:38

Mastercard rozpoczął testy nowej usługi, która umożliwia natychmiastową weryfikację tożsamości danej osoby – zarówno w świecie cyfrowym, jak i rzeczywistym. Pilotażowy program został uruchomiony w Australii. Obejmuje on dwa osobne projekty, prowadzone we współpracy z dwoma partnerami: Pocztą Australijską oraz Uniwersytetem Deakin.

Macedoński rząd i Mastercard opracowują krajową usługę tożsamości cyfrowej

W 2020 roku programy pilotażowe nowej usługi Mastercard zostaną uruchomione w kolejnych krajach, we współpracy z innymi podmiotami – czytamy w komunikacie.  Na razie w ramach pilotażu w Australii zostaną przetestowane nowe sposoby weryfikacji tożsamości, które nie wymagają noszenia ze sobą wielu różnych dokumentów, przy czym dane przez cały czas pozostaną pod kontrolą ich prawnych właścicieli, czyli użytkowników.

Mastercard uruchamia pilotaż tożsamości cyfrowej w Australii

Testowana usługa wykorzystuje rozproszony model, w którym informacje przechowywane w urządzeniu mobilnym użytkownika łączone są z tymi weryfikowanymi przez podmioty zewnętrzne, np. bank użytkownika albo instytucje rządowe. Eliminuje to konieczność utrzymywania centralnej bazy danych osobowych. Na pierwszy rzut oka jest to podobne rozwiązanie do tego działającego w Polsce – czyli aplikacji mObywatel i współpracujących z nią modułów: mTożsamość (dowód osobisty w smartfonie), mPojazd, mLegitymacja szkolna i studencka, czy recepta w telefonie.

W początkowej fazie programu pilotażowego realizowanego we współpracy z Uniwersytetem Deakin wzięli udział studenci – ochotnicy. Testowali oni proces weryfikacji tożsamości na potrzeby rejestracji studentów i egzaminów cyfrowych na terenie kampusów Burwood i Geelong w stanie Wiktoria.

Działania Mastercard w zakresie testowania rozwiązań do weryfikacji tożsamości cyfrowej obejmują również odrębną umowę z Pocztą Australijską. Współpraca ta ma na celu integrację z rozwiązaniem Digital iD tej państwowej spółki, tak aby umożliwić Australijczykom łatwą identyfikację podczas korzystania z usług pocztowych.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

dowod-bedziesz-mogl-zostawic-w-domu-mastercard-testuje-nowa-usluge