Przypomnijmy, że lekarze mogli wystawiać e-zwolnienia od 1 stycznia 2016 roku, natomiast teraz stanie się to obowiązkowe dla każdego z nich. Problemy mogą pojawić się na różnych płaszczyznach: od posiadania przez lekarzy profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS do obciążenia platformy obsługującej e-zwolnienia.

„Biała Sobota” i lekarski piątek

Dlatego ZUS postanowił przygotować służbę zdrowia na tę zmianę, organizując 30 listopada oraz 1 grudnia 2018 roku w całej Polsce specjalne akcje przygotowujące lekarzy do nowej cyfrowej rzeczywistości. W piątek konsultanci ZUS będą czekali na przedstawicieli służby zdrowia w każdej placówce do godziny 18:00.

Pomogą założyć profil oraz nauczą, w jaki sposób wypełniać oraz przesyłać elektronicznie wnioski. Z kolei w tzw. „Białą Sobotę” urzędnicy będą dyżurować do godziny 13:00.

Pomoc telefoniczna

Urząd przewidział także możliwość porad zdalnych, z których będzie można skorzystać przez cały weekend w godzinach od 8:00 do 21:00 u konsultantów Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem telefonu (22) 560 16 00. Podobne dyżury w zakresie e-ZLA będą odbywały się już od 3 grudnia w godzinach od 6:00 do 22:00.

Co ważne, swój profil  w systemie PUE z dostępem do e-ZLA już w najbliższą sobotę będą mogli założyć również pracodawcy oraz asystenci medyczni, którzy w zastępstwie lekarzy mogą wystawiać takie zwolnienia już od 23 października br. Asystent medyczny to pracownik gabinetu, który mając odpowiednie upoważnienie i polecenie od lekarza, może wystawić e-zwolnienie pacjentowi. Personel odpowie również na pytania samych pacjentów w tym zakresie.

Patrząc jednak na ostatnie zamieszanie podczas rejestracji na wybory samorządowe za pomocą profilu zaufanego, ciężko przypuszczać, by wszystko poszło gładko i obyło się bez wpadek.

Zalety rozwiązania

Wystawianie e-ZLA trwa krócej niż wypisywanie papierowego zwolnienia. Podobnie będzie ze skierowaniami, które mają być wystawiane elektronicznie od 2021 r. Lekarz lub asystent medyczny uzyskuje bowiem dostęp do danych pacjenta (ubezpieczonego), jego pracodawców (płatników składek) oraz członków rodziny za pomocą numeru PESEL. Osoba wystawiająca zaświadczenie kierowana jest krok po kroku w uzupełnianiu kolejnych pozycji po czym wystarczy zapisać zmiany i wysłać do pracodawcy i gotowe.

Wszystkie dokumenty automatycznie są przesyłane do ZUS, a wystawiający nie musi posiadać dodatkowych druczków, czy sam dokonywać zgłoszenia do urzędu. Pacjent nie martwi się, że zgubi papierowe zwolnienie, a pracodawca ma pewność, że pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim. Wystawianie e-ZLA jest również dostępne dla lekarza przez urządzenia mobilne, np. podczas wizyty domowej.