Takie informacje podaje Rzeczpospolita. Anonimowa osoba związana z amerykańskim gigantem potwierdziła gazecie, że w Uberze mają nadzieje, iż rowery Jump pojawią się w polskich miastach możliwie szybko. Wiele wskazuje na to, że tak faktycznie może się stać, ponieważ rowery Jump są już dostępne w Krakowie, przez sieć partnerską Social Bicycles, o czym pisaliśmy już w kwietniu bieżącego roku. Wtedy biuro prasowe Ubera nie skomentowało sprawy. Rzeczpospolita przypomina, że na czele Jump stoi biznesmen polskiego pochodzenia Mike Rzepecki.

Rowery elektryczne Jump w aplikacji Ubera – jak to działa?

Elektryczne rowery Jump w aplikacji Ubera - jak to działa

Pierwszym miastem w Europie, w którym będzie można wypożyczyć e-rower Jump w aplikacji Ubera będzie Berlin. Debiut nowej usługi zaplanowany jest już na wrzesień 2018 roku, natomiast od jakiegoś czasu Uber współpracował z Jump w ramach pilotażu w San Francisco. Łącznie do czerwca 2018 rowery Jump w USA, z poziomu aplikacji Ubera, wypożyczyło już pół miliona użytkowników, którzy skorzystali z nich ponad 5 mln razy.

Jak zamówić e-rower przez apkę Ubera? Wystarczy wybrać ikonę menu w lewym górnym rogu i wskazać rower jako swój środek transportu. Na mapie wyświetli się najbliższy dostępny jednoślad, który można odblokować za pomocą kodu PIN. Po zakończonej podróży wystarczy przypiąć pojazd w dowolnym miejscu. W Stanach Zjednoczonych cena za przejazd wynosi 2 dolary za pierwsze półgodziny i następne 7 centów za kolejną minutę jazdy.

Rynek bike-sharingu jest w Polsce znany i lubiany, ponieważ od wielu lat z powodzeniem działa tutaj niemiecka firma NextBike, znana głównie z rowerów miejskich Veturilo. Na koniec roku 2017 w Polsce było już 12,2 tysięcy rowerów Nextbike, w 2018 roku flota ma powiększyć się nawet do 16 tysięcy jednośladów. Rowery Jump oferują jednak bardziej elastyczną formę wynajmu. Wypożyczając rower miejski Veturilo trzeba go odstawić na specjalną stację, podczas gdy e-rower Jump można zostawić w dowolnym miejscu. Zostanie on namierzony za pomocą GPS.

Rzeczpospolita informuje, że w aplikacji Ubera w przyszłości pojawi się także możliwość wypożyczania skuterów, czy hulajnóg elektrycznych. Natomiast w Monachium trwają obecnie testy floty elektrycznych samochodów Ubera, które jeszcze w tym roku mają pojawić się w Berlinie pod nazwą Uber Green. Jest to usługa skierowana do osób, które chcą korzystać tylko z przejazdów elektrycznymi samochodami.