W informacji przesłanej do klientów FinaAi napisał, że od dnia 30 września 2019 roku nie będzie działał jako pośrednik kredytowy.

Finai - informacja dla klientów

Koniec pewnej historii

„Kończy się zatem pewien etap naszej historii. Mamy nadzieję, że nasza wspólna podróż przez świat finansów spełniła Wasze oczekiwania. Na bazie naszych doświadczeń będziemy nadal pracować nad upraszczaniem finansów oferując produkty i usługi dla sektora finansowego” – czytamy w komunikacie przesłanym do klientów.

Wygląda na to, że FinAi zmieni profil działalności i z usług w realcji B2C (business-to-consumer, czyli dla konsumentów) przejdzie do oferowania technologii i usług IT dla innych podmiotów na rynku finansowym.

FinAi dosyć długo przygotowywał się do startu, by oficjalnie rozpocząć działalność w czerwcu 2018 roku. Firma planowała do 2020 roku pośredniczyć w sprzedaży kredytów dla 100 tys. klientów na kwotę 1 mld zł. Planów tych nie uda się zrealizować. Nieformalnie, na przeszkodzie prawdopodobnie stanęły problemy z integracją z kredytodawcami i pożyczkodawcami, zbyt skomplikowany proces rejestracji w aplikacji dla użytkownika, a także wstrzymane finansowanie.

To przykra wiadomość dla rynku fintech – rzeczywistość pokazuje, że nawet wyrafinowane usługi wykorzystujące mechanizmy oparte na sztucznej inteligencji i machine learning, czyli z dużym potencjałem, często przegrywają z realiami rynkowymi. Zapewne, gdyby produkt ten wystartował na innym rynku niż polski np. w USA lub UK, to dzisiaj cieszyłby się sporą wyceną. FinAi jako pośrednik kredytowy bez wątpienia miało potencjał, ale może po prostu firma trafiła na zły moment.

Informacje dla klientów FinAi

FinAi napisał, że konta użytkowników będą aktywne jeszcze tylko do 27 września i po tej dacie wszystkie konta zostaną usunięte, a logowanie nie będzie możliwe. Osoby, które mają aktywny wniosek kredytowy mogą go sfinalizować tylko do czasu zamknięcia konta. Nic się nie zmienia dla umów o kredyt i pożyczkę zawartych dotychczas za pośrednictwem platformy finai.pl, gdyż stroną tych umów są banki. Innymi słowy, klienci, którzy zaciągnęli pożyczki za pośrednictwem FinAi dalej muszą je spłacać.