W 2019 roku hackathony Banku Pekao odbyły się w sześciu ośrodkach akademickich w całej Polsce. Do warszawskiego finału weszły czołowe drużyny z regionalnych zmagań. Pierwsze zawody odbyły się w lutym na Uniwersytecie Warszawskim. Ostatnie eliminacje do finału odbyły się we Wrocławiu. W sześciu hackathonach eliminacyjnych udział wzięło łącznie blisko 200 studentów i ponad 40 zespołów.

Bank Pekao wyłowił najlepsze projekty podczas hackathonu

W eliminacjach uczestnicy zastanawiali się, jak można wykorzystać dane z terminali płatniczych i na tej podstawie zbudować rozwiązanie dla mikoprzedsiębiorstw oraz małych i średnich firm. W finale, dzięki udostępnionym zanonimizowanym danym z kart płatniczych, ekipy miały zaprojektować i zaproponować rozwiązania dla klienta detalicznego.

Najlepsze zespoły z całej Polski rywalizowały ze sobą od piątku 13 grudnia do niedzieli 15 grudnia w Centralnym Domu Technologii w Warszawie. Zespoły walczyły o zwycięstwo i nagrody (łącznie w finale 32 tys. zł oraz upominki rzeczowe od partnera Pekao – firmy Microsoft).

Wielki finał hackathonu #PekaoCoders wygrała ekipa Nieracjonalny Traktor z hackathonu łódzkiego, która zaprezentowała pomysł na aplikację wykorzystującą dane z paragonów do analizy wydatków klienta. Dzięki analizie aplikacja uczyłaby się nawyków klienta i mogła zaproponować mu automatyczną listę codziennych zakupów z możliwością zamówienia ich w wybrane miejsce, ale także spersonalizować dla niego promocje i pomóc w opiece nad finansami. Wyróżnione zostały również zespoły: Kompilator (za aplikację edukacyjną skierowaną do dzieci) oraz Danolodzy (za projekt inteligentnego asystenta oszczędzania).