21 marca 2019, 17:30:WETS – Warsaw Ecommerce Tech Sessions - Business Link Astoria, Warszawa

Znamy finalistów 5. edycji programu MIT Enterprise Forum Poland

Znamy finalistów 5. edycji programu MIT Enterprise Forum Poland

MIT Enterprise Forum Poland ogłosił finalistów 5. edycji programu. Wśród nich znaleźli się m.in. twórcy systemu rekuperacyjnego umożliwiającego odzyskiwanie energii z procesu hamowania silnikiem w autobusach miejskich oraz technologii automatyzacji procesu identyfikacji mikroorganizmów. Pięć zwycięskich startupów weźmie udział w tygodniowym Bootcampie w Bostonie, gdzie zaprezentuje swoje rozwiązania w ekosystemie zbudowanym wokół najlepszego na świecie uniwersytetu technologicznego – Massachusetts Institute of Technology.

MIT Enterprise Forum Poland to jeden z największych w Polsce akceleratorów dla startupów technologicznych. Po raz kolejny w ramach programu wyłoniono także zwycięzcę konkursu CVC Young Innovator Awards, który otrzymał czek na 100 tys. złotych. Realizację projektu wspierają tacy rynkowi giganci jak Adamed, AgriTech, PZU, Nationalle-Nederlanden, LINK4, Visa czy CVC Capital Partners. W 5. edycji programu przeprowadzono akcelerację w ścieżce ogólnej oraz w czterech wyspecjalizowanych ścieżkach branżowych – zdrowie, InsurTech, AgriTech i Industry 4.0.

Polskie startupy lecą do Bostonu

Powiększ

01.-DemoDay-Partnerzy-programu-MIT-Enterprise-Forum-Poland
01. DemoDay - Partnerzy programu MIT Enterprise Forum Poland.

Akcelerację w 5. edycji programu przeszło łącznie 18 młodych firm technologicznych. W trakcie DemoDay, które odbyło się 8 stycznia w Warszawie wyłoniono pięciu finalistów, którzy w nagrodę otrzymali bilety na tygodniowy Bootcamp w Bostonie. Poniżej prezentujemy listę wyróżnionych firm:

  • Bioavlee: Technologia automatyzacji procesu identyfikacji mikroorganizmów, m.in. w przemyśle kosmetycznym. Firma dzięki autorskim patentom redefiniuje sposób identyfikacji mikroorganizmów i sprawia, że praca w laboratoriach staje się dokładniejsza, szybsza, tańsza i prostsza.
  • EBnavi: Zintegrowane narzędzie typu SaaS służące do pomiaru, rozwoju i zarządzania marką pracodawcy. Naukowo opracowany algorytm redukuje czas i koszty przygotowania strategii employer branding i pomaga zyskać przewagę konkurencyjną w tym obszarze.
  • Saps Enterprise: Opatentowany, w 100% bezpieczny oraz nieingerujący w środowisko naturalne system zabezpieczający przewody i światłowody przed przegryzieniem przez zwierzęta.
  • Smabbler: Ogólna sztuczna inteligencja (OSI) z językowymi zdolnościami poznawczymi do zaawansowanej automatyzacji procesów z danymi tekstowymi. System uczy się szybciej bez intensywnego trenowania i dużych zestawów danych, pracuje z bardziej złożonymi zadaniami oraz osiąga większą dokładność niż obecnie używane technologie językowe.
  • VERS Produkcja: Zaawansowany system rekuperacyjny umożliwiający odzyskiwanie energii z procesu tzw. hamowania silnikiem w autobusach miejskich. Zasada działania opiera się wykorzystaniu alternatorów do produkcji energii, która następnie wykorzystywana jest do zasilania urządzeń elektrycznych na pokładzie pojazdu.

Photon wyróżniony przez MIT Enterprise Forum Poland

Już po raz drugi w ramach programu MIT Enterprise Forum Poland odbył się konkurs CVC Young Innovator Awards. Jego celem było nagrodzenie innowacyjnego przedsięwzięcia, które poza wysokim potencjałem technologicznym, cechuje się wysoką użytecznością społeczną.

Beneficjentem nagrody w postaci czeku o wysokości 100 000 zł na dalszy rozwój biznesu został startup Photon Robot Entertainment, który stworzył inspirującego, prostego i wytrzymałego robota, który zachęca dzieci do kreatywnego myślenia. Rozwiązanie stworzone jako odpowiedź na problem niewydajnego używania technologii wśród dzieci i technologicznego wykluczenia. Więcej na temat projektu pisaliśmy tutaj.

/Rafał Tomaszewski