Fintech Brunch to konferencje organizowane przez zespół Fintek.pl. Celem jest tworzenie przyjaznej platformy do dyskusji na tematy związane z sektorem fintech. Uczestnicy mogą szczerze i uczciwie opowiedzieć o swoich biznesach, największych barierach i sposobach na ich pokonanie. W ramach dyskusji omawiane są możliwe strategie wsparcia konkretnych inicjatyw i projektów. Wśród uczestników, zarówno po stronie panelistów i widowni znaleźć można przedstawicieli najbardziej innowacyjnych start-upów, jak i osób zainteresowanych pomocą w ich rozwoju.

Czytaj także: Marek Lesiak, Efigence: czyli jak polski fintech zdobywa Dubaj

Zespół Fintek.pl dokłada wszelkich starań, by konferencje pod brandem Fintech Brunch były korzystne dla uczestników pod każdym względem – zarówno networkingowym, edukacyjnym i biznesowym.

Relacja z Fintech Brunch#2

Uczestnikami drugiej edycji byli przedstawiciele takich firm: Przelewy24, Dartktrace, Coinfirm i Vivus. Moderatorem konferencji był Łukasz Piechowiak – redaktor naczelny Fintek.pl.

„Fintech dla Fintechów – dostarczanie rozwiązań wewnątrz sektora branży finansowo-technologicznej” – Jacek Kiniecki z firmy Przelewy24 mówił m.in. o tym, dlaczego polski rynek płatności jest wyjątkowy. Zwrócił uwagę na to, że rozwiązania dostarczane przez providerów płatności niejako tworzą infrastrukturę do rozwoju sektora fintech w ogóle.

Marcin Sikora z Fintek.pl

W kolejnej prezentacji Marek Bosak wskazał pięć kluczowych zdarzeń, które miały duży wpływ na kierunek rozwoju instytucji pożyczkowych w Polsce. Wśród nich wymienił m.in. zrzeszenie rozproszonych firm pożyczkowych w ramach organizacji branżowej, która miała m.in. pozytywny wpływ na wdrażanie dobrych praktyk.

W drugiej części spotkania swoje prezentacje przedstawili przedstawiciele brytyjskich fintechów nad Wisłą. Konferencja Fintech Brunch objęta była patronatem m.in. Ambasady Wielkiej Brytanii w Polsce.

Łukasz Wierdak, MCI Capital

Najwięcej emocji wywołała dyskusja w trakcie panelu firmy Coinfirm. Ten blockchainowy fintech dostarcza rozwiązania w zakresie stosowania AML/CTF. Panel poruszał temat wzrostu kursu Bitcoina i przyszłości tej waluty ogółem. Zdania wśród uczestników były podzielone. Od czasu Fintech Brunch#2 kurs BTC wzrósł o blisko 5 tysięcy dolarów (na razie 1:0 dla przedstawiciela Coinfirm).

Marek Bosak, Vivus

Mateusz Flak z Darktrace pokazał czym jest nowoczesne podejście do cybersecurity i jak ważne dla nowoczesnego przedsiębiorstwa jest wczesne zdefiniowanie możliwych zagrożeń zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Koszty wynikające z cyberprzestępczości, nie tylko zorganizowanej, ale także tej wynikającej z działań wewnętrznych w firmie, mogą doprowadzić nawet do jej upadłości. Wydatki na ochronę wciąż przez wiele przedsiębiorstw traktowane są jako niepotrzebna fanaberia. Dzieje się tak do czasu pierwszego większego oszustwa, infekcji wirusem wymuszającym haracz tudzież poważnego uszczerbku na reputacji. Innymi słowy, przezorny zawsze ubezpieczony. Darktrace dostarcza rozwiązań, które umożliwiają monitoring i analizę przepływu danych w firmie, a co za tym idzie – wczesną detekcję czynności, które można uznać za podejrzane.

Łukasz Piechowiak, redaktor naczelny Fintek.pl

Dolina Fintech w Polsce

Na koniec pozostała prezentacja Łukasza Piechowiaka. Zdaniem redaktora naczelnego Fintek.pl Dolina Fintech w Polsce to hasło, które oczywiście ma bardzo medialny charakter. W pierwszej kolejności należy zdać sobie sprawę z konkurencji w tej dziedzinie. Polska nie jest samotną wyspą. Na świecie istnieje kilka dużych ośrodków regionalnych, gdzie dochodzi do tzw. digital disruption. O Dolinie Krzemowej zaczęło się mówić w latach 70-tych XX wieku.

Czytaj także: Mamy wszystko, by stać się Nevadą Europy

Jeśli chcemy stanowić jakąkolwiek konkurencję powinniśmy znać swoje miejsce i przede wszystkim szukać sposobu na wyróżnienie. Jeśli skupimy się tylko na talentach, to musimy zdawać sobie sprawę, że demograficzny drenaż mózgów szybko doprowadzi do ich negatywnego eksportu z Polski na niekorzyść infrastruktury know-how, którą próbujemy tu budować. Bez spójnej strategii będziemy pełnić rolę co najwyżej kosztownego inkubatora – my za niego zapłacimy, ale „kury składać jaja będą gdzieś indziej”.

Łukasz Grzeszczyk, Agnieszka Cieślok, Hays Poland

Na zakończeniu merytorycznej części konferencji uczestnicy mieli za zadanie odpowiedzieć, co robią lub mogą zrobić dla Fintechu w Polsce? Padły różne odpowiedzi – od stosowania dobrych praktyk na wsparciu merytorycznym i kapitałowym kończąc – w dużym skrócie: „wszystko”.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z Fintech Brunch, a także na kolejną edycję, która odbędzie się już wkrótce. Firmy i osoby zainteresowane uczestnictwem proszone o kontakt z Michałem Dąbrowskim md(at)fintek.pl.

Zespół Fintek.pl