21 marca 2019, 17:30:WETS – Warsaw Ecommerce Tech Sessions - Business Link Astoria, Warszawa

Fintech N26 pozyskał 300 mln dolarów. Wyścig z Revolutem trwa

Fintech N26 pozyskał 300 mln dolarów. Wyścig z Revolutem trwa

Niemiecki fintech N26 pozyskał 300 mln dolarów dofinansowania. Dzięki temu jego wycena osiągnęła poziom 2,7 mld USD. To prawie o 1 mld więcej niż wartość konkurencyjnego Revoluta.

Rundzie finansowania przewodził amerykański Insight Venture Partners, a wspierał ją także GIC – fundusz z Singapuru. Swoją cegiełkę dołożyły też takie firmy jak Tencent, Alianz i fundusz Petera Thiela (współzałożyciela PayPala) – Valar Ventures. Przypomnijmy, że od końcówki zeszłego roku challenger bank N26 działa także w Polsce.

N26 vs Revolut – rozdział drugi

Dzięki wspomnianej rundzie finansowania niemiecki challenger bank stał się jednym z najbardziej wartościowych fintechów na świecie. Pozyskane środki mają zostać przeznaczone na ekspansję na rynek USA – ma to nastąpić w początkowej fazie 2019 roku.

Na razie N26 działa w 24 europejskich krajach. Fintech niedawno zadebiutował w Wielkiej Brytanii – czyli na macierzystym rynku Revoluta. N26 ma już 2 mln klientów, a w planach jest dobicie do liczby co najmniej 10 mln użytkowników w ciągu kilku najbliższych lat. Następnym krokiem po ekspansji w USA ma być Ameryka Łacińska, a w dalszej perspektywie także Azja.

Firma powstała w 2013 roku w Berlinie i od tego czasu udało się jej pozyskać ponad 500 mln dolarów. Valentin Stalf, założyciel i CEO N26 zdradza też, że jednym z jego największych marzeń jest wejście na giełdę. Nie nastąpi to jednak w najbliższej przyszłości.

Jak działa N26? Za pomocą aplikacji można otworzyć konto bankowe w niecałe 8 minut. Następnie otrzymamy kartę debetową Mastercard. Aplikacja umożliwia dokonywanie płatności, przelewanie środków w 19 różnych walutach (dzięki współpracy z Transfer Wise), a nawet zaciągnięcie kredytu do 25 tysięcy euro. Apka jest dostępna zarówno na systemy Android i iOS.

Do tej pory tym co odróżniało N26 od Revoluta był fakt posiadania licencji bankowej przez niemiecki fintech. W grudniu 2018 roku zezwolenie na zdobył także Revolut – licencję wydał bank centralny Litwy. Pozwolenie będzie teraz paszportowane do kolejnych krajów Unii Europejskiej. Co więcej brytyjski fintech także zamierza rozpocząć ekspansję w Stanach Zjednoczonych, a na ten cel może pozyskać nawet 500 mln dolarów – jednym z inwestorów ma być japoński SoftBank.

/Rafał Tomaszewski