20 listopada 2018, 09:00:Laboratorium Przyszłości First Data Polska - Warszawa

Ten fintech postanowił zostać bankiem

Brytyjski fintech Cashplus zapowiedział dzisiaj, że wkrótce wystąpi do brytyjskiego nadzoru o licencję bankową – informuje Reuters. Celem jest rzucenie wyzwania tradycyjnej bankowości na wyspach.

Cashplus to jeden z pierwszych „prawdziwych fintechów”, który działa od 12 lat (dawniej jako Advanced Payments Solutions. W Polsce nie jest znany, ale na wyspach to rozpoznawalna marka – 2% dorosłych mieszkańców UK kiedykolwiek korzystało z ich usług. W sumie obsługują 1,3 mln klientów.

Cashplus to niebankowy podmiot świadczący usługi stricte bankowe – prowadzi portfele dla klientów oraz umożliwia zaciągnięcie kredytu (udostępniona linia kredytowa od NatWest&BCI w wysokości 30 mln funtów). Specjalizuje się w obsłudze small businessu.  Jako pierwszy umożliwił natychmiastowe otwarcie konta (co nie jest takie oczywiste w UK nawet teraz). Od 2015 roku świadczą także usługi w oparciu o partnerstwo z brytyjską pocztą, co daje im dostęp do ponad 11 tys. oddziałów pocztowych.

Czytaj także: Marek Lesiak, Efigence: czyli jak polski fintech zdobywa Dubaj [WYWIAD]

Po co fintechowi licencja bankowa?

W portfelu Cashplus klienci posiadają ok. 200 mln funtów – pozyskanie licencji bankowej umożliwi zmianę ich statusu tzn. przekształcenie w depozyty bankowe i uruchomienie akcji kredytowej. Warto dodać, że firma jest pod ciągłym nadzorem FCA, posiada m.in. pełną licencję dla usług kredytowych. Ponadto chwalą się, że jako pierwszemu niebankowemu emitentowi w UK. udało im się pozyskać partnerstwo Mastercarda

Czytaj także: FinTechy nie zagrażają rynkowi finansowemu w Polsce

Cashplus wyróżnia się czymś, o czym często zapomina spora część rynku traktującego sektor fintech jako okazję do wyrzucenia pieniędzy w błoto. Otóż Cashplus od 6 lat przynosi zyski – już w 2011 roku zarobili 500 tys. funtów.

Foto: Pixbay