To pierwszy realny projekt wdrażany w ramach programu „16+1”, mający zwiększyć poziom wymiany handlowej i inwestycji z krajami Europy Środkowo-Wschodniej. Inicjatywa „16+1” to część chińskiego projektu Pasa i Szlaku (BRI – Belt and Road Initiative), znanego również jako Nowy Jedwabny Szlak, mającego umożliwić ekspansję Chin  w Europie.

Litwa jako pierwsze państwo w regionie zaczęła szerszą współpracę z Chinami przede wszystkim w fintechach. Kiedy Polska spojrzy pod tym kątem przyjaźnie na Państwo Środka – jeszcze nie wiemy.

Litewski rozmach

Marius Jurgilas, członek zarządu Banku Litewskiego, przedstawił doświadczenia Litwy i plany na przyszłość dotyczące rozwoju branży Fintech na najważniejszym Chińskim Forum Inwestycyjnym, które odbyło się w Pradze w połowie października br. W szczególności podkreślił szybki proces zatwierdzania i szeroki wybór modeli biznesowych, od pieniądza elektronicznego czy instytucji płatniczych do wyspecjalizowanych banków jako niektórych kluczowych elementów litewskiego systemu regulacyjnego Fintech.

Do tej pory Bank Litwy wydał już chińskim spółkom cztery licencje instytucji pieniądza elektronicznego i jedną płatności elektronicznych. Istnieje również 10 firm, które chcą dołączyć do centralnego systemu płatności banku Centrolink.  Ponadto kraj będzie organizatorem konferencji poświęconej rozwojowi branży, zaplanowanej na październik 2019 roku w Wilnie.

Niełatwe początki

Platforma współpracy między Chinami a Europą Środkowo-Wschodnią została wdrożona w Warszawie w 2012 roku, podczas wizyty ówczesnego premiera Chińskiej Republiki Ludowej Wena Jiabao.

W inicjatywie uczestniczą kraje regionu, w tym wszystkie państwa Grupy Wyszehradzkiej (V4) i 11 państw członkowskich UE, w tym Polska. Od ogłoszenia przez obecnego prezydenta Xi Jinpinga w 2013 r. inicjatywa Pasu i Szlaku aż do teraz pozostawała tylko deklaracją o partnerstwie, a nie realnym działaniem mającym zacieśnić współpracę gospodarczo-finansową między Azją a Europą Wschodnią.