Techcrunch napisał, że wirus rozprzestrzenił się na cały świat, w tym w USA, Ameryce Południowej i Rosji. Z informacji przekazanych przez francuską policję wynika, że sprawa dotyczyła 850 tys. komputerów. Firma Avast potwierdziła, że akcja francuskiej policji zakończyła się powodzeniem. To specjaliści Avast wykryli lukę, która pozwoliła na „wyleczenie” zainfekowanych komputerów.

Jean-Dominique Nollet, szef jednostki do przeciwdziałania cyberprzestępstwom we francuskiej policji, powiedział, że operatorzy szkodliwego oprogramowania wygenerowali kryptowaluty o wartości kilku milionów euro.

Złośliwe oprogramowanie Retadup typu malware infekuje komputery, a następnie korzystając z jego mocy obliczeniowej do wydobywania kryptowaluty. Właściciel komputera nie jest świadomy, że jego komputer jest do tego wykorzystywany. Chociaż proceder nie powodował teoretycznie poważniejszych zagrożeń dla użytkownika, to jednak złośliwy kod mógłby być z łatwością użyty przez hakerów do innych przestępstw. 

Użytkownicy internetu są stale narażeni na szereg przestępstw internetowych

Zainfekowanie komputerów może odbyć się np. poprzez pobranie załącznika w niechcianej wiadomości lub kliknięcie w link do „oferty reklamowej”. Przestępcy nierzadko wykorzystują psychologicznych technik manipulacji, które sprawiają, że użytkownicy zachowują się tak, jak tego chcą hakerzy.

Stąd tak ważne jest zachowanie dużej ostrożności w sieci, ale po prawdzie – nawet najbardziej przezorni nie mogą czuć się bezpiecznie. Dlatego nie ułatwiajmy przestępcom życia – ustawiajmy silne hasła logowania do bankowości elektronicznej, nie dajmy się też zwieść prośbom o pomoc finansową przesyłanych przez znajomych, bo raczej na pewno są to próby wyłudzenia dokonywane po przejęciu tożsamości w sieci. Z szacunków BIK wynika, że tylko w Polsce co roku sektor finansowy z powodu fraudów traci ok. 600 mln zł.

otwórz konto za zero z najlepszą aplikacją bankową