Raport “KPMG Pulse of Fintech 2020” przedstawia rosnące zainteresowanie fintechami i challenger bankami na Starym Kontynencie. Tym bardziej podczas pandemii, która przyspieszyła cyfryzację społeczeństwa. W raporcie eksperci wyjaśniają, że ekosystemy fintechów odgrywają coraz większą rolę w naszym regionie, ponieważ rządy i organy regulacyjne intensyfikują działania nad rozwojem rozwiązań technologicznych i ich wdrażaniem.

Brytyjski sektor technologiczny, który od lat dominuje europejską scenę technologiczną, również wykazał się odpornością na wydarzenia 2020 roku. Według raportu Tech Nation, fundusze VC zainwestowały w sumie 4,5 miliarda USD w brytyjskie fintechy pomimo pandemii. To znacznie więcej niż łączna inwestycja VC we Francji i Niemczech, która wyniosła około 1,77 miliarda USD. W Szwecji w tym obszarze zebrano 2,9 miliarda USD.

Pełny raport “KPMG Pulse of Fintech 2020” można znaleźć tutaj.

Kluczowe trendy napędzające fintech w regionie EMEA w 2021 roku

Podczas gdy w regionie EMEA występował znaczny niedobór aktywności w zakresie fuzji i przejęć, we Francji zaobserwowano duże inwestycje w fintechy. Nawiązano współprace pomiędzy uznanymi graczami i fintechami oraz nastąpiło szybsze przyjęcie tych rozwiązań przez rynek. KPMG zauważa, że Paryż był jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się ekosystemów fintech i preferowanym miejscem docelowym dla inwestorów VC, szczególnie na późniejszych etapach wzrostu.

Według Stephane Dehaies, partnera KPMG w Wielkiej Brytanii, we Francji można zaobserwować duże zainteresowanie płatnościami mobilnymi, w tym rynkiem „ kup teraz, zapłać później ”, platformami pożyczkowymi, regtech i cyberbezpieczeństwem ze względu na zwiększone zapotrzebowanie na kanały cyfrowe i ich wykorzystanie w nowej rzeczywistości.

Tradycyjni gracze wdrażają teraz technologię w ramach nowej współpracy z fintechami, ponieważ muszą być bardziej wydajni i oferować lepszy UX klientom, ale muszą również wzmocnić swoje cyberbezpieczeństwo, ponieważ jest to kluczowy aspekt zapewniający przyjęcie się usług cyfrowych.

Kooperacje dużych graczy z fintechami są coraz popularniejsze, również na polskim rynku, gdzie w ostatnich tygodniach Bank Pekao nawiązał strategiczne partnerstwo na rynku e-commerce, finalizując transakcję zakupu 38,33% akcji Tpay, integratora płatności.

Według Pawła Działaka, prezesa i współzałożyciela Tpay, ta nawiązana bezprecedensowa na polskim rynku współpraca, to połączenie doświadczenia i wiedzy banku, który jest częścią największej grupy finansowej w Europie Środkowo-Wschodniej, z doświadczeniem w obszarze e-commerce jednego z wiodących fintechów w Polsce. Współpraca zaowocuje wprowadzeniem kolejnych zaawansowanych i kompleksowych rozwiązań płatniczych.

Nasi zachodni sąsiedzi, Niemcy, również odnotowali zastój w fuzjach i przejęciach, ale osiągnęli nawet lepsze wyniki niż Francja w obszarze inwestycji VC aż 1,2 miliarda USD zainwestowano w bawarskie fintechy. Dodatkowo, Niemcy spodziewają się pojawienia większej liczby platform e-commerce, które będą potrzebować usług płatniczych.

Polskie inwestycje VC

Polska odnotowała prawie 70% wzrost finansowania VC w 2020 r., osiągając łączną wartość 567 mln USD (477 mln EUR), które napłynęły do polskich startupów. Jest to nowy rekord dla naszego kraju, który zaczyna być ważnym ośrodkiem start-upów w Europie. Podwoiła się również liczba rund finansowania serii A, było ich 26, a rundy serii B potroiły się, choć nadal są na niskim poziomie – sześciu transakcji.

Jakub Sitarz, Prezes Venture INC, uważa, że polski rynek inwestycji różni się od europejskich trendów. Fundusze VC od zeszłego roku koncentrują się na szeroko pojętej branży healthtech oraz IT, w obszarze software. Pandemia i rozwój technologii wpłynął na zainteresowanie efektywnymi rozwiązaniami telemedycyny, genomiki ale również zwiększonym popytem na dopasowaną suplementację i podmioty oferujące takie rozwiązania online.

Według danych jedna czwarta polskich startupów, które otrzymały finansowanie VC w 2020 r., była z szeroko pojętego obszaru healthcare. Oprogramowanie dla przedsiębiorstw stanowiło (15%) a fintech (9%), co również podkreśla obecną koncentrację inwestorów