Przed wyjazdem na wakacje często orientujemy się, że trzeba kupić walutę na wyjazd. Gdzie najlepiej kupić walutę? To zależy od tego w jakiej formie jej potrzebujemy. Co innego, jeżeli potrzebujemy po prostu wpłacić pieniądze na rachunek bankowy prowadzony w walucie, by opłacić np. pobyt czy wycieczkę. Inaczej też wygląda temat gotówki. Tutaj pojawia się zresztą dodatkowa opcja, jeżeli mamy w naszym banku możliwość otwarcia karty walutowej w odpowiedniej walucie obcej.

Kantory internetowe pomogą obniżyć koszty

Podczas szykowania się do wyjazdu za granicę warto przejrzeć oferty kantorów internetowych. Koszty wymiany walut w kantorze online najczęściej nie przekraczają 0,5% i wahają się na poziomie 0,2-0,3%. To nawet 10 razy mniej niż prowizje pobierane przez banki.

– Zaczynając jednak od kwestii przelewu, można tę usługę zrealizować przy pomocy kantoru internetowego lub platform wymiany walut. Warto przy wyborze platformy zwrócić uwagę, czy posiada ona możliwość wysyłki środków do osoby trzeciej. Rozwiązuje nam to kilka ważnych problemów. Po pierwsze wymienionej waluty nie musimy przelewać na nasz rachunek bankowy i z niego dopiero robić przelewu. Jest to wygodne rozwiązanie – oszczędzi nam to zarówno czas, jak i pieniądze. Drugą ważną zaletą jest brak konieczności posiadania konta walutowego w odpowiedniej walucie. Co innego jeżeli co roku jedziemy do państw strefy euro. Jeżeli jednak raz jedziemy do Chorwacji, a za rok do Bułgarii, to posiadanie tych rachunków będzie dla nas najprawdopodobniej tylko niepotrzebnym problem, o ile nie kosztem – komentuje Maciej Przygórzewski główny ekspert walutowy Internetowykantor.pl i Walutomat.pl.

Gotówka i aplikacje mobilne

Osobnym problemem jest gotówka. O ile łatwo jest znaleźć tanio internetowy kantor czy platformę wymiany walut, która wyśle nam środki na konto, o tyle ich fizyczny odbiór jest trudniejszy. Są na rynku portale, które w porozumieniu z partnerem, np. bankiem, oferują odbiór gotówki w placówkach banku, nawet jeżeli się nie jest jego klientem. Drugą możliwością jest sprawdzenie z jakimi kosztami wiąże się wypłata w naszym banku i gdzie jest najbliższa placówka posiadająca kasę walutową.

Trzecią opcją odbioru wymienionej gotówki jest karta walutowa czy to przedpłacona czy połączona z kontem walutowym. Przed założeniem takiego instrumentu warto jednak zainteresować się z jakimi opłatami wiąże się to rozwiązanie. Rozwiązania kartowe w dalszym ciągu niestety potrafią być dość drogie przez co mogą zabrać większość oszczędności z wymiany.

Z pomocą przychodzą aplikacje mobilne – na przykład Revolut. Firma ma już 2 miliony klientów na całym świecie. Revolut oferuje darmowe przewalutowanie aplikacji, a rejestrując się jako użytkownik otrzymamy fizyczną kartę płatniczą od Mastercard, którą można płacić za granicą bez prowizji. Więcej na temat Revolut można przeczytać tutaj – Revolut stara się o licencją bankową w USA.

Konkurencją dla Revoluta chce być polska IgoriaCard. Kilka tygodni temu firma zniosła opłaty za kartę i przygotowała specjalną ofertę dla mniejszości ukraińskiej w Polsce. Za pomocą IgoriaCard można płacić bezgotówkowo w 17 walutach i wypłacać pieniądze z bankomatu.