15 listopada 2018, 10:00:III Edycja Kongresu 590 - Centrum Wystawienniczo-Kongresowe Województwa Podkarpackiego - G2A Arena Jasionka 954 36-002 Rzeszów, Polska

Google zainwestuje miliard dolarów w konkurencje Ubera?

Google zainwestuje miliard dolarów w konkurencje Ubera?

Wiele wskazuje na to, że Alphabet – spółka matka Google, zainwestuje 1 miliard USD w bezpośrednią konkurencję Ubera. Mowa o firmie Lyft, która przeżywa ostatnio dobre miesiące ze względu na złą prasę swojego rywala.

Takie informacje podaje serwis Axios. Na czele Ubera stoi teraz nowy CEO Dara Khosrowshahi, który zamierza wyprowadzić firmę na prostą po zawirowaniach z ostatnich miesięcy. Nie zmienia to faktu, że Uber wciąż nie jest zbyt atrakcyjny dla potencjalnych inwestorów. A Lyft wykorzystuje to z nawiązką.

Czytaj także: Francuzi robią Polakom dobrze. Ta sieć likwiduje kolejki

Lyft i Google przeciwko Uberowi?

O inwestycje Alphabet ma bardzo zabiegać CEO Lyfta Larry Page. W kwietniu firma dopięłą dofinansowanie rzędu 600 mln USD, dzięki czemu wartość spółki podskoczyła do 7,5 mld USD. Inwestycja w Lyft byłaby ciekawym ruchem ze strony Google… Firma z Mountain View wsparła Ubera w początkowej fazie jego działalności.

Informacje podawane przez Axios mogą mieć pokrycie w rzeczywistości, bo wczoraj o sprawie napisał też renomowany Bloomberg. Pieniądze od Google mają pomóc Lyftowi w globalnej ekspansji, ponieważ na razie firma operuje tylko w USA. Tak potężny zastrzyk gotówki mógłby pomóc Lyftowi w dalszym „podgryzaniu” Ubera. Chodzi między innymi o atrakcyjne promocje i zniżki dla pasażerów, ale również wyższe stawki dla kierowców.

Google zainwestuje miliard dolarów w Lyft.

Nie bez znaczenia jest też akcja #DeleteUber, która zbierała pokaźne żniwo w Stanach Zjednoczonych i reszcie świata. Okazuje się, że jej głównym beneficjentem był właśnie Lyft. Zgodnie z danymi serwisu Bloomberg w ostatnich miesiącach firma zanotowała znaczny wzrost przychodów. W lutym z usług firmy skorzystało prawie 23 mln pasażerów, co daje wzrost o 137% w porównaniu z lutym 2016 roku.

Ponadto ilość aktywnych użytkowników w lutym 2017 wyniosła prawie 5 mln, czyli dała wzrost rzędu 125% w porównaniu do lutego poprzedniego roku. Bloomberg donosi, że Lyft znacząco pobił swoje cele zarobkowe na ostatnie miesiące. Więcej o Lyft i akcji #DeleteUber możecie przeczytać w naszym tekście – Kto korzysta na akcji #DeleteUber?

Niewykluczone, że inwestycja w Lyft ma być też formą odegrania się na Uberze. Waymo, spółka-córka Alphabet zajmująca się rozwijaniem technologii autonomicznych pojazdów, sądzi się obecnie z firmą Khosrowshahiego. Chodzi o rzekomą kradzież dokumentów przez byłego pracownika Waymo, który później dostarczył je Uberowi. Na początku bieżącego tygodnia sąd stanął po stronie Waymo i nakazał Uberowi przekazanie feralnego dokumentu do wglądu dla Alphabet.

Lyft sam pracuje nad rozwijaniem technologii autonomicznych samochodów od lipca 2017 roku. Możliwe, że pieniądze przekazane firmie, Google potraktuje jako inwestycje w swój własny program samoprowadzących się aut. Na razie przedstawiciele Lyft i Alphabet nie skomentowali tych doniesień.

/Rafał Tomaszewski