Hasłem Roku Lema jest „Widziałem przyszłość” i takie też zadania postawiono przed uczestnikami – mieli wcielić się w Stanisława Lema, ujrzeć i wykreować rozwiązania, które zmienią przyszłość.

Futurystyczna bankowość i walka z cyberprzemocą

-Hack4Lem to ucieleśnienie Roku Lema, bo jest to święto technologii, kultury i nauki. Łączy więc wszystkie te elementy, który tak doskonale w swojej twórczości łączył też Stanisław Lem. Nasz Instytut prowadzi edukację cyfrową społeczeństwa, uczymy jak bezpiecznie korzystać z nowych technologii, dlatego cieszymy się, że pojawiło się tyle ciekawych projektów w zakresie walki z cyberprzemocą – powiedział Jakub Płodzich, dyrektor Instytutu Lema.

Uczestnicy zmierzyli się z dwoma zadaniami – mogli wybrać, czy wolą stworzyć rozwiązania futurystycznej bankowości czy znaleźć sposób na zwalczanie cyberprzemocy. Jury do ocenienia dostało łącznie aż 60 różnych projektów, a do wygrania było łącznie 150 000 zł.

Walka z wykluczeniem cyfrowym

-Tematyka accessibility, czyli dostępności, jest bardzo bliska sercu i strategii Microsoftu. Dlatego przybliżaliśmy uczestnikom hackathonu sposoby i podejścia projektowania rozwiązań dostępnych dla wszystkich, które nikogo nie wykluczają. Uważamy, że jest to jeden z kluczowych elementów, które każdy tworzący rozwiązania technologiczne powinien brać pod uwagę – stwierdziła Joanna Molik, Executive Director, Worldwide Financial Services, Microsoft.

Zachęcaliśmy uczestników do projektowania rozwiązań dla konkretnych osób, które czasem mają wyzwania związane z brakiem pełnej sprawności, ograniczeniami wiedzy technicznej, czy też dostępnością do technologii. I faktycznie wiele takich rozwiązań powstało podczas Hack4Lem – dodała.

Webinary i Discord

Transmisję z całego wydarzenia można było oglądać (i dalej można zobaczyć jako nagranie) na stronie www wydarzenia i Facebooku. Jednocześnie w trakcie Hack4Lem na scenie pojawili się między innymi: Aleksandra Przegalińska, Artur B. Chmielewski i Szymon Kloska, Wojciech Zemek. Uczestnicy mogli też posłuchać webinarów dotyczących licznych technologii z zakresu fintech, blockchain, AI, IoT i wielu innych. Webinary te prowadzili eksperci z PKO Banku Polskiego, Microsoft Polska i Instytutu Lema.

Jednak prawdziwa komunikacja hackathonu toczyła się na komunikatorze Discord – to właśnie tam formowały się drużyny i pojawiały najważniejsze informacje. Było to również miejsce spotkań z mentorami.

-Szukaliśmy rozwiązań, które będą dobrze pasować do naszej strategii – PKO Bank Przyszłości – ale też będą odpowiedzią na realne problemy klientów. Bankowość przyszłości powinna być intuicyjna, prawie niezauważalna, a jednocześnie bezpieczna. To oczywiście nie pierwszy nasz hackathon, ale pierwszy, gdzie jednym z najważniejszych kryteriów oceny była skuteczność w przeciwdziałaniu wykluczeniu cyfrowemu – powiedział Grzegorz Pawlicki, Dyrektor Biura Innowacji w PKO Banku Polskim.

Zwycięzcy hackatonu

Zwycięzcami w kategorii biznesowo-technologicznej zostały „Twój Druh” – mechanizm wykrywania anomalii płatniczych, który informuje bliskich właściciela konta o nietypowych zachowaniach, zwłaszcza u osób cierpiących na choroby psychiczne, „Stokenizowane bony” – rozwiązanie blockchain generujące bony, które mogą zostać wydane tylko we wskazanych instytucjach w określonym czasie, aby stymulować poszkodowane sektory gospodarki w trakcie kryzysu i „BankVenture” – usługa, która transformuje umowy bankowe do postaci krótkich, fabularnych opowiadań zawierających wszystkie kluczowe zapisy.

W zadaniu związanym ze zwalczaniem cyberprzemocy wygrały „HateSilencer” – dodatek do przeglądarki, który dzięki technikom NLP i Machine Learning potrafi wykryć na stronach internetowych różne objawy internetowej przemocy, takich jak mowa nienawiści, czy obrazy o nieodpowiedniej treści, „Przerwij spiralę hejtu” – projekt zwracający uwagę na krzywdzące czyny i komunikaty, poprzez uczenie pozytywnego języka komunikacji w formie interaktywnego quizu, „LoveBot” – bot oparty o głębokie sieci neuronowe, który rozpoznaje mowę nienawiści i generuje miłe, wspierające wypowiedzi, które wysyła do ofiary cyberprzemocy.