Uber postanowił zainwestować w polski startup HiProMine, zajmujący się innowacjami w zakresie przemysłowej hodowli owadów. Jest to nagroda za zwycięstwo w polskiej edycji UberPITCH. Wspólnie z Polakami wyróżnione zostały jeszcze cztery startupy. Francuski Brigad, brytyjska Memrica i holenderski Otly.

-Ostatnio miałem okazję spotkać się z czterema finalistami w Berlinie. Byłem podekscytowany ich wizją i determinacją. Uber postanowił zatem zainwestować we wszystkie cztery firmy. Bycie przedsiębiorcą nie jest łatwe. Nawet najlepsze pomysły nie gwarantują powodzenia biznesu. Jestem naprawdę podekscytowany, że mogę współpracować z tak zdolnymi ludźmi i pomóc im w osiągnięciu celu- napisał na Facebooku współwłaściciel Ubera Travis Kalanick.

Najwięcej startupów z Europy Środkowo-Wschodniej

UberPITCH to program podczas którego startupowcy zamawiają kurs za pomocą aplikacji Uber i podczas przejażdżki mają 7 minut na przedstawienie swojego planu biznesowego inwestorom i mentorom środowisk startupowych.

W konkursie udział wzięło 4 tysiące europejskich przedsiębiorców. W Polsce do UberPITCH zgłosiło się aż 200 startupów co jest najlepszym wynikiem w naszej części kontynentu. Uber wybrał cztery zwycięskie startupy, a wśród nich znalazł się polski HiProMine.

HiProMine- Nieograniczony potencjał owadów

HiProMine został założony w 2015 roku przez prof. Jana Mazurkiewicza, dr. Jakuba Urbańskiego i prof. Damiana Józefiaka. Misją firmy jest zmienienie bezwartościowych odpadów w bezcenne białko, oleje i inne substancje odżywcze.

Owady mogą stać się właśnie takim „Kamieniem Filozoficznym”, gdyż pozyskiwane z nich białko i oleje mogą być wykorzystywane jako składnik karmy dla zwierząt. Również dla psów oraz kotów.

-Na przestrzeni milionów lat Ewolucji, tysiące gatunków owadów rozwinęły przystosowania służące jednemu celowi – przetwarzaniu materii organicznej i asymilacji pierwiastków biogennych. Chcemy okiełznać tę moc i wykorzystać ją w kontrolowanych warunkach do produkcji najwyższej jakości substancji odżywczych, które zaspokoją potrzeby przemysłu paszowego i spożywczego.- czytamy na stronie HiProMine.

Czego FinTech może nauczyć się od Ubera?

Sukces Ubera jest często postrzegany jako wzór do naśladowania przez inne startupy, również FinTechowe. Głównie dlatego, że ich zdaniem sprawiają oni wrażenie, że tak łatwo jest osiągnąć sukces.

Przewoźnik posiada wiele cech, które są bardzo pożądane przez FinTech. Mowa tutaj o tak zwanej wielkiej trójce: szybkości działania, łatwości dostępu i podkopaniu ładu w sektorze gospodarczym. Dodatkowo Uber posiada globalny zasięg i ogromne zyski.

Branie przykładu od najlepszych jest na pewno dobrym pomysłem. Ponadto Uber pokazuje, że warto wspierać początkujących przedsiębiorców, z czego w przyszłości mogą skorzystać również startupy FinTechowe.

/RT