Już teraz z Warszawie jest około 4 000 tego pojazdów sharingowych. Wciąż słyszymy o kolejnych „pływających” w Wiśle hulajnogach lub o incydentach i utrudnieniach spowodowanych przez ich niepoprawne parkowanie. Zdjęcia z hulajnogami na pominkach, dachach, fontannach, filmiki na YouTube, gdzie ludzie przewracają się o zastawione pojazdami ulice… Czy tego właśnie oczekiwaliśmy od nowej ekonomii współdzielenia?

W tegorocznym programie WARSAW booster’19 wśród wybranych projektów znalazła się platforma MUNI, która należy do Hop.City (dawny JedenŚlad). Jak zapowiadają twórcy MUNI, jest to narzędzie, które rozwiąże problemy miast z porzuconymi pojazdami sharingowymi

– Postanowiliśmy zrealizować nasz pomysł w ramach WARSAW booster’19, aby wspólnymi siłami zmienić coś na polskim rynku. Tym bardziej cieszy nas fakt, że znaleźliśmy się w finałowej grupie, która w najbliższych miesiącach będzie rozwijała finalną wersję projektu.”– mówi Łukasz Banach, Co-founder marki Hop.City i członek zarządu JedenŚlad Sp. z o.o.

Samorządy dostają instrument do walki z porzuconymi hulajnogami

Jeśli samorząd nie wie jak ma sobie poradzić z problemem, to właśnie dostał narzędzie do jego rozwiązania.

MUNI to platforma dla samorządów umożliwiająca monitoring, zbierania i wizualizację danych pojazdów sharingowch (rowery, skutery, hulajnogi i samochody). Przedstawiciele Hop.City zapewniają, że usługa pozwoli prezentować dane wielu operatorów flotowych na terenie całego kraju. MUNI docelowo będzie miejscem, które da możliwość władzom samorządowym efektywne planowanie transportu publicznego, sharingowego, ulic, a nawet sygnalizacji świetlnej czy stref parkowania, bez konieczności zatrudniania zewnętrznych podmiotów.

– Dążymy do tego, aby to samorządy oraz podmioty miejskie miały realny wpływ na kształtowanie rozwiązań transportowych. Korzystanie z naszej usługi da również realną możliwość szybszegoreagowaniana zgłaszaneincydentydotyczących pojazdów sharingowych, takich jak: kradzieże, wandalizm, złe parkowanie czy łamanie przepisów. MUNI to miejsce współpracy iwspółzarządzania wspólną przestrzenią dla samorządów, operatorów i mieszkańców – dodaje Łukasz Banach.

Program akceleracyjny WARSAW booster’19 powstał w celu wyłonienia i wsparcia innowacyjnych projektów, które będą służyły miastom oraz ich mieszkańcom. Uczestnictwo w programie daje możliwość maksymalizacji szans przedsiębiorcom w skutecznej egzekucji wprowadzenia projektu na rynek. Akcelerator zapewnia wybranym uczestnikom niezbędne wsparcie merytoryczne w procesie ofert biznesowych, w przygotowywaniu i wdrażaniu strategii modeli biznesowych B2B oraz ekspansji międzynarodowej.