Partner serwisu Visa dla biznesu

Jax Pay stracił licencję Krajowej Instytucji Płatniczej

Fintek
Fintek
#KNF
Opublikowano: 24 września 2019, 17:47 Aktualizacja: 25 września 2019, 10:41

Na dzisiejszym posiedzeniu KNF cofnęła zezwolenie na świadczenie przez Jax Pay usług w charakterze krajowej instytucji płatniczej. Wcześniej, bo 16 września firma została wpisana na listę ostrzeżeń publicznych.

Jakie dane banki powinny pozyskiwać od fintechów? KNF publikuje wytyczne

Jax Pay to fima, która oferowała przelewy bankowe w FIAT (np. EUR, USD, PLN) oraz przelewy w kryptowalutach. Firma działała,  od 2012 roku. Status Krajowej Instytucji Płatniczej uzyskała w 2013 roku. Strona internetowa spółki obecnie nie działa.

Jax Pay specjalizował się w płatnościach kryptowalutowych, a tego rodzaju działalność może wymagać także licencji instytucji pieniądza elektronicznego. Innymi słowy, chodziło o prowadzenie działalności w szerszym zakresie niż przyznane przez KNF zezwolenie. Podmioty z branży krypto, które posiadają zezwolenie na prowadzenie usług płatniczych, powinny zwrócić szczególną uwagę na ten przypadek.

W komunikacie KNF ustaliła, że Jax Pay nie zapewnia ostrożnego i stabilnego zarządzania działalnością w zakresie usług płatniczych, w szczególności przez posiadanie systemu zarządzania ryzykiem i kontroli wewnętrznej odpowiedniego do rodzaju, skali i stopnia złożoności świadczonych usług płatniczych. 

Ponadto „osoby, które pośrednio posiadają znaczny pakiet udziałów w tej krajowej instytucji płatniczej, nie dają rękojmi ostrożnego i stabilnego nią zarządzania” – czytamy w komunikacie KNF.

Wysoka kara dla Vestor Dom Maklerski

W dzisiejszym komunikacie KNF poinformował także o cofnięciu zezwolenia na prowadzenie działalności maklerskiej przez Vestor Dom Maklerski SA. Firma ma dwa miesiące na zakończenie działalności oraz nałożono na nią karę w wysokości 1,7 mln zł. 

Pełny komunikat w sprawie Vestor Dom Maklerski SA dostępny jest tutaj.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

jax-pay-stracil-licencje-krajowej-instytucji-platniczej