Kilka tygodni temu Warszawski Transport Publiczny zapowiedział wprowadzenie nowego sposobu kupowania biletów przez aplikacje typu SkyCash, mPay, czy moBiLET. Zmiany dotyczą także użytkowników kupujących bilety przez aplikacje bankowe. PKO Bank Polski i Alior Bank zwracają uwagę na nowe zasady. Oba banki zintegrowały swoje systemy z usługą moBiLET.

Jak kupić bilet w aplikacji IKO od PKO BP?

Korzystasz z komunikacji miejskiej z Warszawy i okolic? Od 2 kwietnia 2021 r. masz obowiązek kasowania biletów ZTM Warszawa, które kupujesz w aplikacji IKO – przypomina PKO BP w komunikacie.

Po zakupie należy wybrać opcję Skasuj bilet, którą znajdziemy na ekranie potwierdzającym zakup nowego biletu lub w Szczegółach wcześniej kupionego biletu. Użytkownik zostanie przełączony do czytnika kodów QR w aplikacji IKO – należy skierować aparat telefonu na kod QR w pojeździe i poczekać na ekran z potwierdzeniem skasowania.

Na skasowanie biletu mamy 10 sekund. Jeśli nie uda nam się w tym czasie skasować biletu, będziemy musieli odczekać 5 minut. Po tym czasie pojawi się ponowna możliwość skasowania. Bilet czasowy można przedłużyć w trakcie jazdy, bez ponownego kasowania, czyli skanowania kodu QR. Wystarczy wejść w Szczegóły aktywnego biletu i wybrać „Przedłuż ważność biletu”. Można wybrać taki sam lub zupełnie inny rodzaj biletu.

Bilety komunikacji miejskiej w aplikacji Alior Banku

O nowych zasadach kupowania biletów w Warszawie informuje także Alior Bank. Aby zapłacić za przejazd wybranym środkiem transportu miejskiego wystarczy wybrać miasto, przewoźnika i typ biletu, a następnie potwierdzić transakcję. Dotychczas po wykonaniu tych kroków bilety pasażerów Warszawskiego Transportu Publicznego kasowały się automatycznie, od 2 kwietnia użytkowników aplikacji czeka zmiana.

Teraz aby je aktywować, osoby korzystające z WTP, będą musiały zeskanować kod QR z naklejek umieszczonych naprzeciw drzwi wejściowych w wybranym przez pasażera pojeździe ZTM.Wprowadzona zmiana umożliwi podróżującym zakup dowolnej liczby różnego rodzaju biletów i zeskanowanie w danym momencie tego, który najbardziej odpowiada ich potrzebom. Co ważne, aktywacji biletu będzie można dokonać wyłącznie na urządzeniu, przez które został on zakupiony – wyjaśnia Alior Bank.

Kody QR znajdziemy w widocznym miejscu, nad drzwiami pojazdu w autobusach, tramwajach i pociągach SKM, KM i WKD. W przypadku metra kody zostaną umieszczone przed bramkami biletowymi i przy windach, czyli tam, gdzie przekraczamy strefę biletową.

Nowe zasady kupowania biletów w Warszawie. O co chodzi?

WTP tłumaczy wprowadzenie nowych zasad ułatwieniami dla podróżnych. Od 2 kwietnia będzie można kupić w aplikacji dowolną liczbę biletów na zapas i skasować je w dogodnym dla siebie momencie. Prawdopodobnie chodzi także o inny aspekt, czyli o walkę z nieuczciwymi pasażerami, którzy kupowali bilety tuż przed rozpoczynającą się kontrolą.

Wydaje się jednak, że nowy sposób aktywacji biletów to spore utrudnienie dla pasażerów. Chodzi przecież o to, aby proces zakupowy był jak najprostszy i jak najszybszy. Konieczność skanowania kodów QR może zniechęcić znaczną część osób do kupowania biletów przez aplikacje.