Przypomnijmy, że Santander Bank Polska przejmuje wydzieloną część działalności Deutsche Bank Polska. DB pozostanie na polskim rynku, świadcząc usługi z zakresu bankowości inwestycyjnej i korporacyjnej.

Na marginesie warto dodać, że w trakcie realizacji są także dwa inne przejęcia na polskim rynku bankowym – przejęcie Raiffeisen Polbank przez BGŻ BNP Paribas i przejęcie Euro Banku przez Bank Millennium.

Co muszą wiedzieć klienci?

Klienci muszą pamiętać, że od 10 do 12 listopada bankowość elektroniczna Deutsche Banku będzie niedostępna. Na szczęście płatności kartami i wypłaty z bankomatów będą odbywać się bez zakłóceń.

9 listopada od godziny 15.00 oddziały Deutsche Banku będą zamknięte, a o 18.00 wyłączony zostanie system db easyNET i db powerNET. Natomiast już od 8 listopada od godziny 10.00 nie będą realizowane dyspozycje dotyczące karty kredytowej i zamawiania dokumentów bankowych (funkcjonalność zostanie przywrócona 12 listopada).

Od 12 listopada funkcjonalność serwisów db easyNET oraz db powerNET zostanie mocno ograniczona. Będę one służyły tylko do przenoszenia usług do Santander online. Taki proces klienci mogą przejść samodzielnie do 12 stycznia 2019 roku. Jeżeli tego nie zrobią usługi będą mogli przenieść tylko za pomocą wizyty w placówce Santandera.

Klienci Deutsche Banku przejdą do Santandera. Co z cenami i z kartami?

Jak przenieść usługi DB do Santandera? Wystarczy zalogować się do db easyNET lub db powerNET i stosować się do instrukcji przekazywanych w komunikatach. Do ukończenia procesu niezbędny ma być telefon komórkowy. Klienci otrzymają nowy login do bankowości internetowej, ale wymiennie będą mogli korzystać z dotychczasowych danych, którymi logowali się na serwisy DB Polska.

Oszczędności klientów indywidualnych Deutsche Banku zostaną w całości przeniesione na rachunki Santander Bank Polska. Nie zmienią się numery rachunków, PIN-y do kart oraz oprocentowanie zawartych lokat i kredytów – co jest normalną praktyką w takich sytuacjach. Walutowe kredyty zabezpieczone hipotecznie pozostaną w Deutsche Bank Polska, a ich darmowa spłata będzie możliwa z rachunków przeniesionych do Santandera.

Placówki Deutsche Banku zostaną otwarte 12 lub 13 listopada (jeżeli 12.11 będzie dniem wolnym od pracy), ale pod nowym szyldem – Santander Bank Polska. Od razu po migracji danych nowi klienci będą mogli korzystać z aplikacji Santander mobile, ale karty Deutsche Banku nie będą działały z cyfrowymi portfelami Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay i Fitbit Pay. Jak rozwiązać ten problem? Wystarczy zamienić swój stary rachunek na nowe konto w Santanderze – wtedy otrzymamy nową kartę, ale i nowe warunki cenowe.