Partner serwisu Visa dla biznesu

Kiepskie nastroje w private equity. Może być trudniej o inwestora

Fintek
Fintek
#Fundraising
Opublikowano: 15 stycznia 2020, 15:16 Aktualizacja: 16 stycznia 2020, 13:37

Inwestorzy funduszy private equity mają coraz gorsze nastroje. Prawie połowa spodziewa się osłabienia sytuacji gospodarczej. Z raportu Deloitte wynika, że słabe prognozy w połączeniu z wysokimi wycenami transakcji zwiększyły apetyt na sprzedaż. To nienajlepsza wiadomość dla tych, którzy poszukują inwestorów.

smutek

Pogorszenie nastrojów na rynku jest coraz silniej odczuwalne

Odzwierciedla to tzw. indeks optymizmu, który znalazł się na najniższym poziomie od siedmiu lat – tak wynika z raportu Deloitte „Private Equity Confidence Survey”, przedstawiającego opinie inwestorów z Europy Środkowej. Aż 46 proc. przedstawicieli funduszy private equity spodziewa się pogorszenia sytuacji gospodarczej w nadchodzących miesiącach. To spory wzrost w porównaniu do 17 proc. w ostatnim badaniu. Żaden z ankietowanych nie uważa natomiast, że ulegnie ona poprawie.

Co ciekawe, te nastroje zdają się nie mieć większego wpływu na Europę Środkową, gdzie większość gospodarek rozwija się 2-3 razy szybciej niż w Europie Zachodniej. Polska i Rumunia mają rosnąć w 2020 roku odpowiednio o 3,5 proc. i 3,1 proc. wobec 1 proc. dla strefy euro.

Kupić czy sprzedać?

Jedna czwarta respondentów funduszy private equity skupi się na rynku zbytu. To wzrost z 19 proc. w ostatnim badaniu i największy wynik od czasu badania przeprowadzonego wiosną 2015 r., kiedy to 40 proc. ankietowanych deklarowało zamiar sprzedaży. Kolejne 27 proc. inwestorów chce po równo skupić się na kupnie i sprzedaży, a 48 proc. planuje więcej kupić niż sprzedać, czyli sprzedaż aktywów o niskiej produktywności albo tych, które uzna za zbędne.

To spadek o 7 pp. w porównaniu z poprzednią edycją badania. Prawdopodobnie powodem zmiany nastawienia są wysokie ceny, choć 65 proc. respondentów uważa, że nie zmieniły się one w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Z badania Deloitte wynika, że wyceny mogą spaść, czego w najbliższym roku spodziewa się bezprecedensowa, bo aż 48 proc., liczba ankietowanych.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

kiepskie-nastroje-w-private-equity-moze-byc-trudniej-o-inwestora