Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, fintech BNPL zebrał ponad 1 mld USD. Klarna to wiodący globalny fintech wyspecjalizowany w obszarze płatności odroczonych (kup teraz, zapłać później) i jednocześnie bank ze szwedzką licencją. Ostatnia runda inwestycyjna cieszyła się ogromnym zainteresowaniem – jak czytamy w informacji prasowej – Klarna odnotowała 4-krotną nadsubskrypcję, a środki wyłożyli zarówno nowi, jak i już wcześniej zaangażowani inwestorzy.

Po zakończonej rundzie wycena Klarny przekroczyła 31 mld USD, a to oznacza, że jest to najcenniejszy nienotowany na giełdzie fintech w Europie. Pozyskane fundusze mają zostać przeznaczone na dalszy rozwój Klarny, ale nie tylko.

1% na zrównoważony rozwój

Sebastian Siemiątkowski, który jest współzałożycielem i CEO Klarny powiedział, że jego spółka rozwiązuje problemy zarówno konsumentów, jak i detalistów. Konsumenci bowiem chcą przejrzystych produktów, które pomagają im wygodnie robić zakupy i jednocześnie odzwierciedlają ich styl życia. Klarna ma dalej ciężko pracować nad tym, by się rozwijać i odpowiadać na coraz to bardziej złożone wyzwania.

Klarna dodatkowo powiadomiła, że przeznaczy 1% zgromadzonego kapitału (10 mln USD) na nową inicjatywę, której celem jest wspieranie zrównoważonego rozwoju na świecie. Szczegóły mają być ogłoszone 22 kwietnia w Światowy Dzień Ziemi. Poniżej film, w którym szef Klarny wyjaśnia na czym ma polegać inicjatywa na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Wielkie wzrosty BNPL. To globalny trend

W 2020 roku Klarna odnotowała 46% wzrost wolumenu transakcji do 53 mld USD i 40% wzrost przychodów do kwoty 1 mld USD. Fintech ma w swoim portfolio ponad 250 tys. sklepów internetowych, w tym takie marki jak Etsy, Sephora czy Ralph Lauren. W zeszłym roku Klarna była na liście 10 najpopularniejszych aplikacji w USA.

Olbrzymi wzrost popularności BNPL sprawia, że spółka znajduje się w fazie dynamicznego wzrostu. Aczkolwiek niesamowity wzrost popularności BNPL nie uszedł uwadze regulatorów – brytyjski nadzór już zapowiedział zacieśnienie regulacji. Dyskusja na ten temat trwa także w Australii i USA. Zmiany prawne na kontynencie europejskim też są wyłącznie kwestią czasu.

Konkurenci Klarny np. Affirm i Afterpay to spółki, które także odnotowują bardzo dobre wyniki. Obie są też notowane na giełdzie, a ich wycena robi wrażenie – Afterpay wyceniany jest na 27 mld USD, a Affirm na 23 mld USD. Giełdowy debiut Klarny to prawdopodobnie wyłącznie kwestia czasu.