Umowa określa zasady współpracy przy uruchomieniu środowiska teleinformatycznego SandboxDLT i wsparcia jego rozwoju. Jest to konsekwencja działań prowadzonych w ramach Porozumienia z 2019 roku, w którym instytucje wyraziły wolę współpracy w obszarze wspierania rozwoju polskiego ekosystemu innowacji finansowych – czytamy w komunikacie.

KNF i KDPW podpisują umowę w sprawie blockchain

Piaskownica SandboxDLT będzie kolejnym środowiskiem testowym, po uruchomionym SandboxPSD2 (Open API), w ramach Piaskownicy Wirtualnej KNF. Docelowo możliwość testowania rozwiązań za pośrednictwem SandboxDLT będzie stanowić opcjonalne rozszerzenie dotychczasowego programu Innovation Hub, w którym uczestnicy rynku mogą skonsultować swoje innowacyjne rozwiązania z ekspertami Urzędu.

Pod koniec 2020 roku KNF uruchomił wspomnianą wirtualną piaskownicę SandboxAPI. Rozwiązanie pozwala na testowanie usług bankowych przewidzianych w dyrektywie PSD2 i bazujących na interfejsie Open API – czyli PIS, AIS i CAF. Z takiej możliwości mogą skorzystać zarówno licencjonowane podmioty, jak i fintechy dopiero starające się o licencję KNF.

Teraz następnym projektem w ramach wirtualnej piaskownicy KNF ma być właśnie SandboxDLT, skupiający się na rozwiązaniach blockchainowych. Więcej informacji na temat piaskownicy regulacyjnej KNF można znaleźć w rozmowie ze Zbigniewem Wiliński, dyrektorem departamentu FinTech w KNF.